ÚSTR na webu omylem zveřejnil jména agentů tajných služeb

ÚSTR nedopatřením zveřejnil na internetu jména doposud aktivních agentů. Dokumenty, jež Ústavu pro studium totalitních režimů poskytlo vojenské zpravodajství, byly zveřejněny v dubnu. Volně přístupné byly až do června. Mezi prozrazenými jsou i současní diplomaté.

(čtk)

02.08.2010 10:00

237433_mediafax_ales_behounek

Ústav zveřejnil jména lidí, kteří pracovali pro rozvědku za totality, avšak také údaje o lidech, kteří po roce 1989 zůstali a slouží novodobé tajné službě. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nedopatřením spolu se jmény někdejších komunistických špionů zveřejnil na internetu i jména doposud aktivních agentů. Spolupracovníci tajné služby tak jsou vystaveni nebezpečí. Podle informací Mladé fronty Dnes jim může jít i o život.

Archiválie, které Ústavu pro studium totalitních režimů poskytlo vojenské zpravodajství, zveřejnil ústav na internetu v dubnu a volně přístupné byly až do června. Obsahují přitom jak jména lidí, kteří pracovali pro rozvědku za totality, tak údaje o lidech, kteří po roce 1989 zůstali a slouží novodobé tajné službě. Dohromady jde o jména 380 lidí.

„Může to ohrozit jejich bezpečnost. Určitá rizika tam jsou," řekl Zdeněk Hazdra, který je pověřen řízením Ústavu pro studium totalitních režimů. „Vojenské zpravodajství vnímá zveřejnění jako problém, avšak přímé ohrožení agenturní činnosti nehrozí," uvedl Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany.

„Jestli to tak je, tak je to velký průšvih. Ti lidé se musí okamžitě stáhnout domů," řekl ke zveřejnění jmen agentů expert na tajné služby a bývalý šéf vojenské tajné služby Jiří Růžek.

Mezi prozrazenými jsou podle MF Dnes i někteří současní diplomaté, kteří působí nebo ještě donedávna působili na různých postech na českých ambasádách. O kolik lidí se jedná, ale není zřejmé.

„Už o tom vím, že mě prozradili. Jestli mě to uráží nebo štve? To je slabé slovo. To by se v normálním státě prostě nemělo stát," řekl údajně jeden z prozrazených českých agentů.

Vojenská rozvědka vysílá agenty do ciziny, aby zjišťovali údaje o cizích armádách nebo zbrojních programech. Zaměřují se také na pronikání do struktur teroristických organizací.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Eva Stehlíková - brno

Už zase Úterý, 3.Srpna 2010, 04:41:47

A není to jen další svědectví o naprostém amatérismu této zvláštní instituce?

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.