Na území České republiky vznikne centrum varování proti raketám

ČR a USA vyjednávají o vybudování centra včasného varování na našem uzemí. Podle Zaorálka jde o součást zcela jiného protiraketového systému než v případě radaru. Pro Májíčka je naopak vybudování centra stejně nepřijatelné jako dříve plánovaný radar.

(vd)

30.07.2010 14:45


Spoluautor: ČTK

350649_mediafax_ales_behounek

Premiér Petr Nečas dnes potvrdil, že ČR vyjednává s USA o vybudování centra včasného varování. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Zvažované centrum včasného varování, o němž jednají ČR a USA, bude součástí protiraketové obrany NATO. Zařízení by pravděpodobně obsluhovali Češi, a nebude tedy zřejmě nutné kvůli tomu s USA uzavírat novou mezinárodní smlouvu.

Novinářům to dnes oznámil premiér Petr Nečas. USA podle něj navrhly, že do projektu investují v průběhu let 2011 a 2012 dva miliony dolarů.

Zařízení by podle Nečase shromažďovalo výstupy z družicových senzorů, a pomáhalo tak odhalovat odpálené rakety mířící na území NATO. Nejde o základnu ani „supervojenské zařízení", ale spíše o technicko-administrativní objekt, na jehož obsluhu by stačilo několik lidí, uvedl Petr Nečas.

O tom, že Pentagon požádal americký Kongres o prostředky na zřízení centra předběžného varování v České republice, dnes informovaly Hospodářské noviny.

Česká republika dříve jednala s USA o umístění radarové základny v Brdech. Po nástupu prezidenta Baracka Obamy ale USA projekt přehodnotily a začaly se spojenci v NATO jednat o novém systému protiraketové obrany v Evropě.

Centrum včasného varování, které by mohlo stát na území České republiky, je nicméně podle stínového ministra zahraničí sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka součástí zcela jiného protiraketového systému, než měl být radar, který chtěli Američané stavět v Brdech.

Zaorálek tak reagoval na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě na mediální informace, podle nichž USA oficiálně potvrdily, že Česko bude součástí jejich projektu protiraketové obrany v Evropě.

Hospodářské noviny s odkazem na ministerstvo zahraničí uvedly, že by mělo jít o dvě kanceláře s počítačovým a dalším technickým vybavením, kde by se shromažďovala data o nepřátelských raketách.

Obsluha, kterou by tvořili čeští vojáci, by analyzovala cíle raket, případně rozsah území, kam by dopadly trosky raket po jejich sestřelení spojeneckou protiraketovou obranou. Základna v Česku by mohla být prvním prvkem celého protiraketového projektu, jehož výstavba je rozplánována do roku 2020

Zatímco radar v Brdech měl být podle Zaorálka součástí obrany proti raketám dlouhého doletu, centrum, o kterém se nyní hovoří, má být zapojeno do obrany proti střelám krátkého a středního doletu, která se už delší dobu plánuje v rámci Severoatlantické aliance.

Podle mluvčího iniciativy Ne základnám Jana Májíčka je naopak vybudování centra předběžného varování stejně nepřijatelné jako dříve zamýšlený radar.

„Vybudování centra předběžného varování v České republice je obhajováno stejně jako výstavba radaru, jehož nutnost byla odůvodňována íránskou hrozbou, což je podle nás nesmysl,“ uvedl pro Deník Referendum aktivista Jan Májíček.

Podle Májíčka přirom celá řada bezpečnostních analytiků upozorňuje na fakt, že Írán nemá zájem a ani kapacity na to, aby zaútočil na Evropu, natož na USA.

Na projektu pracují především Francie, Německo, Velká Británie a Itálie. Radar v Brdech měl být naopak vojenskou základnou jiného státu na českém území, proto by o něm musela rozhodnout sněmovna.

„Není k čemu se připojovat, Česko už je součástí projektu jako člen aliance,“ uvedl stínový ministr s tím, že zřízení centra v Česku považuje za marginální záležitost.

Podíl Česka na projektech aliance není podle Zaorálka otázkou souhlasu českého parlamentu nebo celonárodní debaty a nebude to ani předmětem diskuse v sociální demokracii, která s radarem v Brdech nesouhlasila.

„Já si myslím, že rádi přijmeme úkoly, které plynou z něčeho, na čem jsme se v alianci dohodli, že je důležité," uvedl s tím, že půjde o věcnou debatu odborníků. „Nás to zajímá věcně, odborně, není to primárně politická debata,“ zdůraznil.

Ani v tomto Jan Májíček s Lubomírem Zaorálkem nesouhlasí. Podle jeho mínění je naopak nepřijatelné, že se vybudování centra předběžného varování v České republice bude schvalovat mimo Parlament ČR.

„Původní plán na vybudování radaru odmítalo přijmout na 70 % obyvatel České republiky. I v tomto případě se jedná o vojenské zařízení, proto budeme trvat na vypsání referenda,“ uzavřel Májíček pro Deník Referendum.

Sociálním demokratům by podle Zaorálka rozhodně vadila dvoustranná dohoda s USA. Soudí ale, že se o ni nebude ani usilovat. Půjde o věc všech členů aliance a pravděpodobně se pro všechny členské země NATO bude hledat nějaká účast, nějaký podíl, uvedl.

Sociálnědemokratický stínový ministr zahraničí soudí, že vinu na tom, že se hovoří o radaru v Brdech a o centru předběžného varování jako o součástech téhož projektu, má česká vláda, která o věci neinformuje opozici ani veřejnost.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.