Pravda o úniku dat z Facebooku

Podle informací řady médií unikla ze sociální sítě Facebook data více než 100 miliónů uživatelů. A jsou prý volně ke stažení. Toto tvrzení je však v rozporu s realitou.

(red)

29.07.2010 23:27

Podle informací médií unikly ze sociální sítě Facebook údaje o 100 milionech uživatelů. Toto tvrzení však neodpovídá skutečnosti. Nejedná se o únik utajených informací, ale pouze o shromáždění veřejně přístupných dat, která o sobě uživatelé Facebooku zveřejňují.

Co se tedy ve skutečnosti stalo? Počítačový odborník jménem Ron Bowes vymyslel program, který automatizoval stahování dat o uživatelích Facebooku. Program to byl poměrně jednoduchý a Bowes nevyužil Open Graph API, který je limitován 100 dotazy za hodinu na jednu IP adresu, ale šel cestou, které se říká scrapování stránek. To znamená, že použil stejné metody, jako běžný internetový vyhledávač, jen se soustředil na Facebook. Stažené údaje publikoval prostřednictvím sítě torrentové služby. Údaje jsou však samy o sobě neškodné, jen propojují jméno uživatele a čísla na Facebooku.

Ron Bowes se tedy zřejmě nedopustil protiprávního jednání. Data, která shromáždil, jsou volně přístupná a každý uživatel Facebooku je o sobě zveřejňuje dobrovolně, pokud si svůj profil nastaví tak, že je veřejně přístupný. Informace o uživatelích, kteří mají tzv. uzavřený profil, není možné tímto způsobem vyhledat. Samozřejmě s výjimkou jména a identifikačního čísla jejich profilu.

Více na Tipy a triky (převážně) pro Google

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.