Africké země dnes svým odchodem přerušily kodaňská jednání

Na dvě hodiny byla dnes přerušena jednání na klimatickém summitu OSN v Kodani. Delegáti afrických zemí a dalších rozvojových států obvinili předsedu konference i průmyslově rozvinuté země z pokusu vycouvat z Kjótského protokolu.

(len)

14.12.2009 04:00

Di-aping

Hlavní vyjednavač Lumumba Di-Aping prohlásil dnešní jednání za vítězství rozvojových zemí. Foto iisd.ca

Konflikt vypukl, když Africká skupina svolala tiskovou konferenci do centra Bella. Sedm zemí v čele s Alžírskem, Jihoafrickou republikou a Nigérii prohlásilo, že se bohaté země snaží o zhroucení Kjótského protokolu.

Rozvojové země se obávají, že bohaté státy zajistí, aby nová dohoda na rozdíl od Kjótského protokolu nebyla ve snižování emisí právně závazná.

Kvůli blížícímu se příjezdu ministrů, kteří se mají účastnit dalšího kola jednání, se OSN i Dánsko jako předsednická země, snažily rychle rozpory vyřešit. Podle pozorovatelů je však stále méně pravděpodobné, že by do pátku byla tato ambiciózní dohoda sjednána.

Protestu afrických zemí následoval rychlý sled jednání mezi dánskou
ministryní pro klima Connie Hedegaardovou, státy  G77 i dalšími zeměmi.
Setkání byla nakonec ukončena smírem a dohodou o pokračování kodaňské
konference.

Vedoucí nigerijské speciální skupiny zabývající se klimatickými změnami Victor Fodeke řekl, že jakýkoliv pokus odstranit výsledky kjótského jednání by byly pro summit katastrofální. „Afrika byla některými zeměmi přesunuta na vedlejší kolej. Dojde-li k jakémukoliv pokusu o odstranění jedné z kolejí jednání, je jasné, že vlak vykolejí,“ dodal.

„Kjótský protokol je nesmírně důležitý. Nikdy nemůžeme přijmout jeho „zabití“. Znamenalo by to zabíjení Afriky,“ řekl další mluvčí skupiny.

Podle poradkyně jihoafrického ministra životního prostředí Marie Mbegasheové je možné, že Afrika přijde o všechno. „Během jednoho nebo dvou dnů nám oznámí, že není čas zabývat se otázkami Kjótského protokolu,“ sdělila svůj názor Mbegasheová.

Už dříve upozorňoval britský ministr pro klimatické změny Ed Miliband na citlivost problematiky Kjótského protokolu. „Chápu že rozvojové země nechtějí přijmout ukončení platnosti Kjótského protokolu předtím, než budou přijata nová opatření,“ řekl Miliand.

Výkonný tajemník pro jednání OSN řekl, že se země nyní pustí do vyjednávání s otevřeným koncem. „Pokusíme-li se ukončit platnost Kjótského protokolu nyní nebo už v příštím roce, čelíme hrozbě, že nebude uzavřen žádný další závazek ke snižování emisí,“ řekl.

„Rozvojové země v tomto kole vyhrály díky tomu, že povstaly.  Hlavám
států budou k podpisu předloženy dva texty,“ řekl v rozhovoru pro
britský deník The Guardian vrchní vyjednavač států G77 Lumumba Di –
Aping.

Již zítra dorazí na klimatický summit britský premiér Gordon Brown, jehož příjezd byl naplánován až na čtvrtek. Bownův mluvčí popřel, že premiér své plány změnil kvůli problémům ve vyjednávání. „Premiér přehodnotil své plány a zjistil, že do Kodaně může dorazit dříve.,“ řekl mluvčí a dodal, že dle Brownova názoru je důležité, aby světoví lídři na konferenci dorazili co nejdříve.

V následujících dvou dnech se britský premiér setká s ostatními vůdci, kteří přesunuli svůj příjezd do Kodaně. Mezi nimi jsou i ministerští předsedové Kevin Rudd z Austrálie, Jens Stoltenberg z Norska,  Sheikh Hasina Wajed z Bangladéše a etiopský premiér Meles Zenawi.

V pátek se potom všichni zúčastní vyvrcholení klimatické konference, kterým je setkání sto dvaceti hlav států či ministerských předsedů jednotlivých zemí. Greenpeace dodalo, že vyjednavači mají pět dní na to, aby odvrátili klimatický chaos.

Další informace:
The Guardian Copenhagen talks stall as African bloc accuses UN of trying to kill Kyoto
Common Dreams Climate talks suspended after mass walkout
Aktuálně.cz Chudí odešli z jednání v Kodani, konference zastavena


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.