Afghánská armáda má převzít kontrolu nad zemí do roku 2014

Na úterním jednání mezinárodní konference v Kábulu byl schválen plán prezidenta Karzáího, jehož součástí je vedle převzetí odpovědnosti za bezpečnost afghánskou armádou i větší kontrola afghánské vlády nad rozdělováním mezinárodní pomoci.

(rbs)

21.07.2010 11:23

Qhrk73oz

V diplomacii se Hamídu Karzáímu v poslední době daří. Ve vlastní správě států však letité problémy přetrvávají. Foto World Economic Forum, flickr.com

Na úterní mezinárodní konferenci v Kábulu byl schválen plán afghánského prezidenta Hamída Karzáího na kompletní převzetí bezpečnosti země do roku 2014. Konference se zúčastnil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová a zástupci dalších přibližně osmdesáti států a organizací.

Afghánská vláda by dle závěrečného prohlášení měla také získat větší kontrolu nad mezinárodní pomocí. Z původních dvaceti procent bude mít nyní pod kontrolou polovinu peněz od zahraničních dárců. Schválen byl dále plán na reintegraci a podporu povstalců, kteří složili zbraně a již nejsou napojeni na žádnou teroristickou organizaci.

„Všichni se shodneme na tom, že postupný přechod k afghánskému velení a vlastnictví je klíčem k udržitelnosti země,“ dodal Karzáí v závěrečném projevu.

Karzáí je pod velkým tlakem mezinárodního společenství, aby účinněji bojoval proti korupci, lépe využíval miliardy dolarů mezinárodní pomoci a přispěl k potlačení povstání Tálibánu. Ten prozatím stále kontroluje některá území na jihu země a při hranici s Pákistánem.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který s Karzáím konferenci předsedal, prohlásil, že závěry konference se shodují s rozhodnutím mezinárodního společenství zůstat zapojeni do dění v zemi po dlouhou dobu. „Nyní musíme soustředit všechny naše síly, abychom z této vize vytvořili realitu,“ uvedl Pan Ki-mun doslova.

Datum stažení je stále nejasné
Karzáí se na konferenci snažil ujistit zástupce ostatních států a organizací, že je schopen převzít větší odpovědnost za bezpečnost své země a že afghánská armáda bude moci provádět všechny vojenské operace od roku 2014 skutečně sama.

Podle Hillary Clintonové je plán komplexní a ucelený a kábulská konference je zásadním momentem pro budoucnost Afghánistánu. Britský premiér David Cameron byl ve svém hodnocení opatrnější a závěry konference, především datum předání bezpečnostní situaci v zemi Afgháncům, označil za realistické.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ale zdůraznil, že předání odpovědnosti za bezpečnostní situaci Afgháncům nebude ještě znamenat stažení všech vojsk ze země. „Mezinárodní jednotky neodejdou. Odsunou se ale spíše do podpůrné pozice,“ prohlásil.

„Naše mise skončí tehdy – a pouze tehdy – až budou mít Afghánci sami situaci zcela pod kontrolou. Přechod k jejich vlastnímu velení závisí na podmínkách, ne na kalendářích,“ dodal Rasmussen.


Další informace:
AFP Afghanistan wants full security handover by 2014
The Independent Karzai sticks to his guns on 2014 military takeover
The Guardian Taliban Talks: The Obstacles to a Peace Deal in Afghanistan


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.