Vondra řekl očekávané: v Afghánistánu zůstaneme

Vondra nechce v příštích dvou letech omezovat misi v Afghánistánu, o jejím případném rozšíření chce nejprve mluvit s americkými generály. Podle Jana Majíčka se ve Vondrově postoji odráží zpozdilost a servilita české politiky.

(čtk)

15.07.2010 14:00


Spoluautor: Jakub Patočka

345737_mediafax_david_polivka

Bojechtivý ministr s modrou knížkou se chce o případném posílení našeho afghánského kontingentu poradit s americkými generály. Foto David Polívka, Mediafax

Nový ministr obrany Alexandr Vondra nepočítá v příštích dvou letech se snížením počtu českých vojáků v Afghánistánu. Brzy na podzim prý předloží vládě a sněmovně plán mise na roky 2011 až 2013. Novinářům to řekl po dnešním jednání s generálním štábem armády.

„Budeme dále komunikovat se Severoatlantickou aliancí, ale snížení rozhodně v horizontu jednoho, dvou let neočekávám, protože úkolem nás i všech členských států aliance je tu práci tam určitě dokončit," řekl Vondra.

Nechystá se ale k tomu, aby poslance znovu žádal o letošní posílení českého kontingentu v Afghánistánu o pětapadesát vojáků. S tímto požadavkem přišla začátkem února vláda Jana Fischera. Kvůli výhradám levice ale neměl podporu ve sněmovně. „V tomto okamžiku už nemá cenu přesně trvat na tom, co bylo předmětem toho návrhu, který neprošel," řekl Vondra.

Od schvalování návrhu podle něj uplynula poměrně dlouhá doba a armáda potřebuje plánovat s určitým výhledem. Připomněl také, že se nedávno změnilo velení mezinárodních sil ISAF v Afghánistánu.

Začátkem července ho oficiálně převzal americký generál David Petraeus. Předtím byl odvolán jeho předchůdce generál Stanley McChrystal kvůli pohrdavým výrokům o některých amerických vládních činitelích v rozhovoru pro tisk. Podle Vondry proto nyní bude důležité hovořit o českém příspěvku v Afghánistánu s Petraeusem i s vedením NATO.

Podle protiválečného aktivisty Jana Majíčka je situace v Afghánistánu tragická a operace NATO se tam hroutí. „O nutnosti odchodu z Afghánistánu hovoří i konzervativní britská vláda, takže Vondrův postoj jen ukazuje zpozdilost české zahraniční politiky, která servilně dělá to, o čem si myslí, že to po nás velitelství NATO bude chtít, místo toho, aby prováděla svébytnou a sebevědomou politiku."


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.