Dilema stínové vlády ČSSD: s Rathem, či bez Ratha?

Příležitostí pro první roztržku mezi kandidáty na křeslo po Paroubkovi se stal poslední zbylý Paroubkův člověk ve stínové vládě: David Rath. Sobotka Ratha podporuje, Hašek je proti.

(jm)

14.07.2010 16:59

2236491509_2c82f1926d_b

Sociální demokracie obměnila své stínové ministry. Pomohou straně vykročit ze stínu a najít jí její místo na slunci? Foto Kr.B. Flickr.com

Obměna sociálnědemokratické stínové vlády se stala první příležitostí pro střet mezi jinak víceméně nerozlišitelnými kandidáty na post předsedy ČSSD. Zatímco Michalu Haškovi se nelíbí stínový ministr zdravotnictví a blízký spolupracovník bývalého předsedy Jiřího Paroubka David Rath, druhý z kandidátů, Bohuslav Sobotka, nevidí na nominaci svého kontroverzního spojence nic závadného.

Samotný Rath se pak nechal slyšel, že on také nekritizuje ostatní stínové ministry - například případného ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, který se zúčastnil Topolánkovy toskánské aféry.

Právě Urban se společně s Haškem proti jmenování Ratha postavil, samotný Hašek zastává v Sobotkově stínové vládě post ministra zemědělství.

Rath je vzhledem ke svému konfrontačnímu stylu „nepřijatelný“ pro pravici, jeho tah na branku se ale nelíbí ani některým sociálním demokratům. Jako středočeský hejtman a hlavní bojovník proti zdravotnickým poplatkům, které sociálním demokratům vyhrály krajské volby, byl jedním z posledních hejtmanů ČSSD, který začal vycouvávat z jejich proplácení. Ty plánovali sociální demokraté po vítězných volbách zrušit, k vítězství však nedošlo, a hejtmani jejich proplácení obratem vzdali.

Skončili Paroubkovi lidé, Špidla se vrací
Narozdíl od předchozí sociálnědemokratické stínové vlády z Paroubkovy éry nejsou v té Sobotkově František Bublan, Marie Benešová a Petr Petržílek, stínový ministr školství Jiří Havel byl odsunut na pozici „mluvčího pro hospodářskou strategii“. Bublana coby stínového ministra vnitra nahradil Jeroným Tejc, Benešovou na stínovém postu ministryně spravedlnosti zase Jiří Dienstbier ml., neviditelného Petržílka na životním prostředí pak Václav Zemek.

Jako Haškovy spojence z regionů lze ve stínové vládě vnímat brněnského primátora a stínového ministra dopravy Romana Onderku a stínového ministra pro místní rozvoj Jiřího Zimolu, který je jihočeským hejtmanem. Své pozice mají jisté i známé tváře jako Lubomír Zaorálek (zahraničí), Zdeněk Škromach (práce a sociální věci) a Milan Urban (průmysl a obchod).

Bývalý předseda ČSSD se zkušeností eurokomisaře Vladimír Špidla se stal „mluvčím pro evropské záležitosti“, naopak mluvčím pro sport je hokejista Jiří Šlégr. Stínovým ministrem kultury překvapivě zůstal Vítězslav Jandák.

Složení stínové vlády ČSSD (zdroj: Týden.cz):
Předseda vlády: Bohuslav Sobotka
Ministr financí: Jan Mládek
Ministr zahraničních věcí: Lubomír Zaorálek
Ministr průmyslu a obchodu: Milan Urban
Ministr práce a sociálních věcí: Zdeněk Škromach
Ministr vnitra: Jeroným Tejc
Ministr spravedlnosti: Jiří Dienstbier ml.
Ministr zemědělství: Michal Hašek
Ministr dopravy: Roman Onderka
Ministr životního prostředí: Václav Zemek
Ministryně školství: Vlasta Bohdalová
Ministr pro místní rozvoj: Jiří Zimola
Ministr zdravotnictví: David Rath
Ministr obrany: Petr Hulinský
Ministr kultury: Vítězslav Jandák
Ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti: Michaela Marksová-Tominová
Mluvčí pro hospodářskou strategii: Jiří Havel
Mluvčí pro evropské záležitosti: Vladimír Špidla
Mluvčí pro vědu a výzkum: Alena Gajdůšková
Mluvčí pro sport: Jiří Šlégr

Další informace:
Týden.cz ČSSD má novou stínovou vládu, "Paroubkovci" skončili
Novinky.cz Haška ve stínové vládě ČSSD dráždí Rath


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.