Guerillová akce proti kamionům v obcích zve k soutěži

V Rudné u Prahy proběhl ilegální pokus o zamezení nadměrné kamionové dopravy. Dokumentární spot natočený při akci uvozuje soutěž Dopravní federace, v níž mohou občané vyjádřit svou nespokojenost se současným stavem kamionové dopravy.

V obci Rudná u Prahy, jejíž obyvatele sužuje velký objem kamionové přepravy, proběhl neúspěšný pokus o umístění dopravní značky zakazující vjezd vozidel s hmotností nad 26 tun. O tuto značku obec několikrát bezvýsledně žádala příslušné úřady. Akci zmařila policejní hlídka těsně před dokončením instalace. Kamiony obcí přitom jezdit nemusí, pouze se tak vyhýbají placení mýtného na dálnici, která vede podél obce.

Dopravní federace, která sdružuje občanská sdružení a organizace zabývající se problematikou kamionové dopravy dnes zveřejnila pětiminutový dokumentární spot s nepovolenou instalací dopravní značky jako upoutávku k soutěži To je on – kamion! Prostřednictvím soutěže mohou obyvatelé tvůrčím způsobem vyjádřit svou nespokojenost s přebujelou kamionovou dopravou ve městech a obcích.

Spot slouží jako příklad způsobu boje proti kamionům, který nevede k žádnému výsledku a nepřináší skutečné řešení. To nepopírají ani tvůrci spotu: „Ilegální instalace značky nemá na situaci samozřejmě téměř žádný vliv. Účelem akce bylo ale upozornit na to, jak jednoduché ono řešení vlastně může být. Nejen v Rudné by stačilo, kdyby úřady požadavku občanů vyšly vstříc a značku sem oficiálně umístily ony,“ řekl jeden z nich.

V soutěži To je on – kamion! můžou občané upozornit na svou obec či jiné místo, které kamiony zatěžují nadměrným hlukem a exhalacemi či kde snižují bezpečnost dopravy. „Je podstatné, aby se tito lidé k neúnosné situaci v co největší míře vyjadřovali a spoluvytvářeli tlak ke změně,“ uvádí k tomu Dominika Švárová z Dopravní federace.

V rámci soutěže o nejlepší fotografii či krátké video na téma „Jak kamiony škodí lidem ve městech a vesnicích“ může kdokoli do 31. října 2010 zaslat své příspěvky skrze email, MMS či poštou prostřednictvím kontaktů na stránkách. Vítěz soutěže bude moci celý rok cestovat vlakem první třídou zdarma po celé republice. Cílem soutěže je zviditelnit problém přebujelé kamionové dopravy na českých silnicích, obzvláště v obcích, které leží na objízdných trasách zpoplatněných úseků.

You Tube Jak jsme prohráli s kamiony

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.