Špatné počasí znovu ochromilo sanační práce v Mexickém zálivu

Vysoké vlny způsobené novými bouřkovými systémy opět znemožňují sběr uniklé ropy z hladiny moře i nasazení nových technologií na její odčerpávání a filtraci. Ropná skvrna již zasáhla pobřeží Texasu a dostala se do jezera u New Orleans.

(rbs)

08.07.2010 17:20

Skvrna2

Černá a červená linka na mapě označují aktuální rozsah skvrny. Do moře v současnosti uniká 9,5 milionu litrů ropy denně, přibližně polovinu jsou záchranáři schopni odčerpat. Foto archiv Restorethegulf.gov

Vysoké vlny provázející začátek hurikánové sezóny komplikují snahy společnosti BP a americké vlády o odčerpávání ropy z poškozeného vrtu i sběr uniklé suroviny z vodní hladiny. Podle zpráv z amerických médií nemůže být nasazen nový zvon na odčerpávání unikající ropy. Vlny též poškodily nebo vyplavily na břeh norné stěny, jež měly chránit pobřeží.

Špatné počasí také prozatím nedovolilo využít kapacity obřího tchajwanského filtračního tankeru nazývaného Velryba, který by měl za jediný den přefiltrovat skoro tolik vody jako pět set menších plavidel za deset týdnů.

„Doufáme, že se nám podaří nová zařízení uvést do provozu do osmačtyřiceti hodin,“ prohlásil admirál Thad Allen, který má na starosti koordinaci státních záchranných prací.

První hurikán tohoto roku pojmenovaný Alex prošel Mexickým zálivem minulý týden a na oblast ekologické katastrofy neměl mít velký vliv. Přesto silný vítr na několik dní znemožnil sanační práce. Současné nepřívětivé počasí je způsobeno dvěma tlakovými nížemi, které se v zálivu vytvořily. „Velmi bedlivě tyto bouřkové systémy sledujeme,“ prohlásil Allen.

Ropná skvrna již zasáhla i poslední americký stát v Mexickém zálivu – Texas. Vysoké vlny zanesly ropu také do louisianského jezera Poinchartain při pobřeží New Orleans.

Ode dne potopení ropné plošiny Deepwater Horizon (20. dubna) bylo více či méně kontaminováno 780 kilometrů amerického pobřeží.

Nový portál
Americká vláda po BP na konci května požadovala přehled finančního stavu společnosti a informace o chystaných obchodních transakcích měsíc před jejich uskutečněním. Obamův kabinet se tak chtěl ujistit, že přislíbených dvacet miliard dolarů vyčleněných na kompenzace zůstane na účtech společnosti. BP ale do dnešního dne na dopis neodpověděla a nijak se k němu nevyjádřila.

Spojené státy se také ve středu rozhodly vytvořit nový informační server o ekologické katastrofě, na němž se budou zveřejňovat pouze informace ověřené vládou. Předchozí internetová prezentace byla provozována společně s BP a dle jejích kritiků podávala nepřesné a zkreslené údaje. BP byla obviňována převážně ze záměrného podceňování velikosti úniku.


Další informace:
AFP Weather hampers US oil clean-up effort
AFP US government launches new website on Gulf oil spill
AFP Oil comes ashore in Texas as BP dismisses money fears

Nový tematický portál americké vlády


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.