Klaus jmenuje novou vládu za týden

Prezident Václav Klaus oznámil ve středu prostřednictvím hradního webu, že novou vládu jmenuje příští úterý. Důvěru poslanců pak musí získat do třiceti dnů.

(čtk)

07.07.2010 10:35

338529_mediafax_jakub_polacek

Osmadvacátého června prezident Václav Klaus jmenoval Petra Nečase na premiéra, ve středu oznámil s týdenním předstihem, že novou vládu jmenuje příští úterý. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Prezident Václav Klaus jmenuje novou vládu v úterý 13. července v deset hodin dopoledne na Pražském hradě. Podle ústavy má kabinet do třiceti dnů po jmenování předstoupit před Sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry. Vzhledem k tomu, že vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) má v dvousetčlenné dolní komoře k dispozici 118 poslanců, očekává se, že podporu Sněmovny získá. O datu jmenování vlády ve středu na webu Pražského hradu informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Premiéra Petra Nečase (ODS) Klaus do funkce jmenoval už koncem června. Jednání mezi ODS, TOP 09 a VV od té doby pokročila. Strany se už dohodly na rozdělení vládních křesel v poměru ODS šest, TOP 09 pět a VV čtyři. Ve středu se straničtí lídři pokusí uzavřít poslední z programových kapitol – zdravotnictví.

Koalice slibuje reformy a rozpočtové úspory. S důvěrou opozice počítat nemůže, podle ČSSD a KSČM na kroky středopravé vlády doplatí lidé s nižšími příjmy.

Úterní jmenování ministrů bude mimo jiné znamenat, že do politické penze se odebere úřednický kabinet premiéra Jana Fischera, který je sice již v demisi, ale právě do jmenování nové vlády je jeho úkolem zemi dál spravovat. Fischer dal již dříve najevo, že se na vznik nové vlády těší. „To bude znamenat opravdovou derniéru, pak přijde ten opravdový odpočinek," poznamenal 25. června, kdy na Hradě předával demisi svého kabinetu.

Fischerovu vládu jmenoval prezident loni 8. května, půl druhého měsíce po vyjádření nedůvěry kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Původně měla vládnout jen několik měsíců do říjnových předčasných voleb, ty ale Ústavní soud zrušil. Mandát Fischerova týmu se tak prodloužil o více než půl roku do řádných voleb.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.