John na vnitru se většině Čechů nelíbí

Podle průzkumu agentury Median je Radek John v čele ministerstva vnitra pro většinu občanů ČR stěží přijatelný. Vadí jim především propojení jeho strany s bezpečnostní firmou ABL.

(čtk)

07.07.2010 09:50


Spoluautor: Dušan Radovanovič

339897_mediafax_ales_behounek

Investigativní žurnalistika ani propojení se soukromou firmou nejsou podle Čechů vhodnou kvalifikací pro ministra vnitra. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Osoba předsedy strany Věci veřejné Radka Johna, který by se měl stát ministrem vnitra v nové koaliční vládě, začíná podle dnešních Lidových novin výrazně polarizovat českou společnost. Podle bleskového průzkumu, který pro deník zpracovala agentura Median, téměř 51 procent lidí nechce, aby John v pravděpodobné budoucí vládní koalici ODS, TOP 09 a VV na post ministra nastoupil. S tím, že se John stane ministrem vnitra, naproti tomu souhlasí 45,9 procent účastníků průzkumu.

Čtvrtina lidí má dokonce s přijetím Johna v tomto křesle vážnější problém. Téměř 26 procent lidí uvedlo, že s tím, že se John stane ministrem vnitra, „určitě nesouhlasí". Průzkum podle LN ukázal, že nominace Johna nechala jen málokoho zcela chladným. Pouze 3,4 procenta dotázaných na ni nemá žádný názor nebo je nezajímá.

Podle jednoho z hlavních vyjednavačů VV a kandidáta na post ministra dopravy Víta Bárty ale není Johnův výsledek v průměru špatný. „Kdybyste se ptali na jakéhokoli průměrného ministra, asi by ta čísla vycházela výrazně hůř," soudí Bárta.

Průzkum navíc ukázal, že 37 procent oslovených má strach z propojení VV, ministerstva vnitra a bezpečnostní agentury ABL, jež dosud patří Bártovi. Bárta sice oznámil její údajný prodej svému bratrovi, na problematickém propojení by ale taková transakce měla vliv stěží. Podezření ze střetu zájmů tak přetrvává nadále, zvláště ve chvíli, kdy se ABL uchází o dvoumiliardovou státní zakázku na náramky pro domácí vězně.

„Jasné je, že ta firma rodině Bártů patří i nadále, a je třeba o to bedlivěji sledovat, o jaké zakázky se uchází a jaké dostává,“ řekl nedávno Deníku Referendum ředitel Transparency International David Ondráčka.

Průzkum na reprezentativním vzorku 510 dospělých proběhl koncem minulého týdne. Nominace publicisty Johna na ministerstvo vnitra vzbudila od počátku rozruch i mezi politiky, kteří o vládě vyjednávali. Nyní průzkum Medianu potvrdil, že je kontroverzní jak pro voliče levice, tak i pravice. Nesouhlasí s ním přes 60 procent voličů ČSSD a KSČM, ovšem ani 56 procent voličů ODS a 51 procent voličů TOP 09. Jediní, kdo si Johna na vnitru většinou přejí, jsou logicky voliči Věcí veřejných. Svého šéfa coby ministra podporuje 84 procent z nich.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.