Šéf ČEZu Roman varuje před sluncem. Zbytečně plaší

ČEZ straší zvýšením cen elektřiny kvůli státním dotacím na solární energii. Vychází ale z nereálného předpokladu, že všichni, kdo si kapacitu přenosu pro energii ze slunce zamluvili, zdroj opravdu postaví.

(von)

02.07.2010 12:06


Spoluautor: ČTK

Fotovoltaika

Prioritou má být podle Fotovoltaické asociace umisťování panelů na střechách, podobně jako je tomu v Berlíně. Foto Wikimedia CC

Podle ředitele ČEZu Martina Romana zaplatí domácnosti a podniky jeho firmě během následujících dvaceti let až jeden bilion korun. To kvůli dotacím na výrobu elektřiny ze slunce. ČEZ je totiž zákonem povinen odebírat zelenou energii od výrobců za vyšší ceny. Odhad vychází z analýz, které má jeho firma k dispozici.

„Současná výše podpory solárních zdrojů je největší průšvih české ekonomiky současnosti. Mluvíme o sumě mezi pěti sty až tisíci miliardami korun, kterou domácnosti a firmy budou muset zaplatit," řekl Roman Lidovým novinám. Stát totiž garantuje výrobcům, kteří ještě letos stihnou zprovoznit solární elektrárnu a připojit ji do sítě, výhodnou cenu elektřiny. A za tuto cenu od nich bude energii vykupovat po celých následujících dvacet let.

Roman ale vychází z toho, že všichni, kteří si zablokovali kapacitu přenosových sítí pro výrobu solární energie, tyto elektrárny postaví a zprovozní.

Do dnešního dne přitom není připojena ani desetina rezervovaného výkonu. Proces rezervace totiž podlehl spekulantům s pozemky, kteří si po splnění jednoduchých podmínek v minulosti zamluvili kapacitu připojení u distributora, kterou ale nikdy nevyužijí.

„Ta argumentace je zcela mylná. Rezervace v žádném případě neznamená realizaci,“ namítá předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace Jaromír Řehák a dodává, že podle jeho zkušeností dojde k realizaci maximálně dvaceti procent rezervovaných kapacit.

Problém způsobil Energetický regulační úřad, který každoročně stanovuje cenu, za kterou musí distributor energii od prvovýrobce vykoupit. Podle zákona musí být podpora fotovoltaickým systémům minimálně taková, aby zajistila návratnost vložených investic. V době, kdy zákon začal platit, byla stanovena garance patnácti let. Postupně se ale náklady snížily, návratnost zkrátila, ale výkupní ceny zůstaly stejné a úřad navíc zvýšil garanci na dvě desetiletí. Tím způsobil nekontrolovatelný solární boom.

Podporu solárním zdrojům má Energetický regulační úřad výrazně snížit od příštího roku. Provozovatelé fotovoltaických elektráren se tak snaží připojit nové zdroje do sítě ještě letos, a získat tak maximální výši podpory.

Fotovoltaická asociace upozorňuje na to, že problematické jsou pouze megalomanské projekty o vysokém výkonu, místo nich mají být podporovány zejména elektrárny umístěné na střechách.

„Asociace podporuje zejména střešní instalace a drobné projekty. Největší význam má fotovoltaika, když je disperzně rozmístěná. Tehdy nejvíce přispívá k energetické soběstačnosti a zvyšování regionální zaměstnanosti,“ uzavírá generální sekretářka asociace Zuzana Musilová.

Více informací:
Český sluneční informační server
Česká fotovoltaická průmyslová asociace


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.