Lidovci míří do jihomoravské koalice s Haškem

Jednání mezi sociálními demokraty a lidovci o společné koalici pro Jihomoravský kraj postoupila a směřují k dohodě. KDU-ČSL má tři podmínky: i soukromé dopravce na železnici, vyřešení zdravotnických poplatků a přehodnocení úvěru z EIB.

(čtk)

30.06.2010 11:34

339401_mediafax_jiri_novacek

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD, vpravo) a jeho předchůdce Stanislav Juránek (KDU-ČSL) na společné schůzce ve středu. Foto Jiří Nováček, Mediafax

Na jihu Moravy nejspíš vznikne dvoukoalice ČSSD a KDU-ČSL. Vyjednavači obou stran ve středu vyjádřili pevnou vůli se na ní dohodnout. O jiném formátu strany nejednají, řekl dnes novinářům po schůzce pěti zástupců z každé strany hejtman Michal Hašek (ČSSD). Padla tak možnost trojkoalice ještě s ODS, v níž by obě menší strany mohly silnější ČSSD kontrolovat. ODS z dosavadní koalice s ČSSD vystoupila. Nesouhlasila s tím, že Hašek kumuloval funkce, stal se i poslancem.

KDU-ČSL vstoupila do jednání se třemi podmínkami. Chce ještě před volbou nových radních zcela dořešit končící proplácení zdravotnických poplatků. Žádá přehodnocení dvoumiliardového úvěru, který si kraj otevřel u Evropské investiční banky (EIB). Chce také regionální železnici otevřít jiným dopravcům než Českým drahám.

„Ve všech třech podmínkách budeme do konce příštího týdne hledat dohodu," řekl dnes Hašek. Dodal že k poplatkům připraví krajská rada, kterou po odchodu ODS tvoří sedm sociálních demokratů, závěrečný materiál. U regionální železniční dopravy počítá ještě v tomto volebním období s přípravou výběrového řízení otevřeného i dalším zájemcům než jen Českým drahám (ČD). Jiní dopravci by mohli začít po kraji jezdit po roce 2015, jak s tím podle Haška počítá současná smlouva s ČD.

U úvěru od EIB obě strany znova posoudí záměry, které bývalá rada navrhla z půjčky zaplatit. „Probereme doslova a do písmene všechny projekty," řekl předseda jihomoravské KDU-ČSL Stanislav Juránek. Podle něj je otázka, zda Jihomoravský kraj potřebuje curlingovou halu, která se měla stavět při Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně.

Například na silnici Deblín – Lipůvka by se podle něj zase kraj měl pokusit získat peníze odjinud a zbytek případně z půjčky doplatit. „Pak je to otázka některých akcí, které podle nás mohou počkat..., tam jsme se zmínili o archeoparku v Pasohlávkách," řekl Juránek.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.