Obama podpořil v Kodani norsko-brazilský plán na ochranu Amazonie

Prezident Obama včera poprvé vystoupil na klimatické konferenci v Kodani, kde tou dobou probíhaly demonstrace s heslem „Bohaté země, splaťte svůj klimatický dluh“.

(len)

11.12.2009 19:09

13mitxys

Na záchraně lesů mají zájem všichni. Jiná věc ale je, zda se dokáží dohodnout. Foto leoffreitas, flickr.com

Americký prezident Barack Obama včera poprvé vystoupil na klimatickém summitu v Kodani, kde vyjádřil podporu plánu, který předložilo Norsko a Brazílie. Projekt by měl být financován bohatými zeměmi a měl by chránit světové pralesy. „Jsem velmi spokojen s modelem, který Brazílie s Norskem sestavily. Umožňuje velmi účinnou kontrolu a zaručí pokrok ve snahách o záchranu Amazonie,“ prohlásil Obama.

Zásah amerického prezidenta přišel v kritické době, kdy se jednání o odlesňování chýlí k závěru. Země jsou víceméně zajedno v tom, že je třeba nalézt cestu k zastavení dalšího odlesňování, které se podílí na šestnácti procentech emisí skleníkových plynů. Některé body jednání ale vyžadují zásah hlav států.

Všechny dosavadní plány směřující k ochraně lesů narážely na několik problémů. Předně hlavní potíž tkví v otázce, jak zaručit práva původních obyvatel, kteří jsou na lesech životně závislí, dále jak se vyhnout korupci, a konečně, jak ověřovat, zda vynakládané prostředky lesy opravdu měřitelným způsobem ochraňují.

Bohaté země chtějí nalézt řešení, protože ve snížení odlesňování vidí cestu, jak vykompenzovat stovky milionů tun uhlíku, unikajícího do atmosféry. Chudé země mají také značný zájem na dohodě, protože mohou získat velké peněžní částky na ochranu svých lesů.

Brazílie je jedním z nejdůležitějších účastníků diskusí, protože nese odpovědnost za téměř dvacet procent emisí spjatých s odlesňováním a současně se v ní nalézají největší plochy původních lesů na světě.

Dnešní rozhovory měly rychlý vývoj. EU navrhla, aby byla do roku 2020 snížena míra odlesňování o padesát procent a do roku 2030 skončila úplně. Brazílie však trvá na tom, že nechce konkrétní harmonogram. Podle brazilských vyjednavačů má být účast v programu dobrovolná a rozvojové země potřebují znát předtím, než se zaváží ambiciózní program dodržet, kolik peněz vlastně obdrží.

Ve stejnou dobu se v Kodani uskutečnila demonstrace, jejíž účastníci žádali, aby bohaté země splatily svůj „klimatický dluh“. Podle odpůrců i některých diplomatů například Američané dluží světu miliardy dolarů za roky emisí skleníkových plynů.

Tuto koncepci americký vyjednavač Todd Stern odmítl, ale zároveň slíbil nejchudším oblastem světa pomoc při řešení problémů, které s oteplováním planety přicházejí.

Další informace:
Guardian Obama backs Norway-Brazil protection plan
Common Dreams US Negotiator Rejects Climate Reparation


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.