Registrované partnerství již uzavřelo tisíc párů

Už čtyři roky mohou v ČR gayové a lesby legalizovat své svazky díky zákonu o registrovaném partnerství. Dosud jej využilo bezmála tisíc párů.

(von)

29.06.2010 16:29

Colourplanet

Ženy se rozvádějí častěji než muži. I tak jich je ale v případě registrovaných partnerství minimum. Foto colourplanet.cz

Čtyři roky po přijetí institutu registrovaného partnerství jej využilo 994 párů, z toho 703 mužských a 291 ženských. Nejčastěji této možnosti využívají stejnopohlavní páry v hlavním městě, následuje Brno a Kladno. Stejné je to i v počtu párů, kdy jedním z partnerů či partnerek je cizinec. Letos to za tradičním Slovenskem byla Brazílie, Ukrajina, Austrálie, Filipíny, Malajsie a Francie.

Deník Referendum o statistice informoval redaktor portálu ColourPlanet.cz Milda Šlehofer, který shromažďuje data o registracích od vstupu zákona v platnost. Podle Šlehofera ukončilo registraci pětačtyřicet párů. „Překvapivé je, že mezi nimi jsou častěji ženy,“ komentuje statistiku Šlehofer a dodává: „V celkovém počtu jde však pořád o vynikající výsledek, který popírá některé námitky ze strany odpůrců, a to i zevnitř minority.“

Cesta ke schválení
Registrované partnerství prosazovalo od roku 1992 Sdružení organizací homosexuálních občanů v ČR. V roce 1995 jej poprvé zamítla vláda Václava Klause. Poté následovaly další neúspěšné pokusy. V roce 1998 zamítla nejdříve vláda Josefa Tošovského a následně i Poslanecká sněmovna první poslanecký návrh příslušného zákona.

Druhý poslanecký návrh vláda Miloše Zemana o rok později schválila, na konci roku jej ale zamítli sami poslanci. V roce 2001 připravila opět Zemanova vláda kabinetní návrh zákona o partnerském soužití. Sněmovna jej vrátila k přepracování. Vláda Vladimíra Špidly odložila jeho projednávání bez udání důvodu na neurčito. Třetí poslanecký návrh po neutrálním stanovisku Špidlovy vlády neprošel v roce 2005 o jeden jediný hlas. Ještě ten samý rok vznikl čtvrtý poslanecký návrh se zapracovanými připomínkami z předchozího jednání, k němuž pak vláda Jiřího Paroubka vydala opět neutrální stanovisko.

Na počátku roku 2006 se za návrh zákona o registrovaném partnerství postavilo skoro pět set významných osobností veřejného života . V lednu se zákon poprvé dostal do Senátu ČR, který jej po peripetiích ve sněmovně hned napoprvé schválil, a to valnou většinou. Dne 16. února 2006 jej ovšem vetoval prezident Václav Klaus, zapřísáhlý odpůrce tohoto institutu. O měsíc později téhož roku prezidentské veto přehlasovala Poslanecká sněmovna. Zákon tak definitvně vstoupil v platnost 1. července 2006.

Nová práva i povinnosti
Registrované partnerství přináší párům práva a povinnosti vzhledem k partnerovi. Je uvedeno v občanském průkazu jako rodinný stav. Partneři jsou chápáni jako osoby blízké ve smyslu trestního zákona i ve smyslu občanském. Například ohledně nároků na sociální dávky jsou partneři posuzováni podobně jako manželé.

Také pro rozvod registrovaného partnerství platí pravidla podobná těm, která upravují rozvod manželství. Partnerství zaniká soudním rozhodnutím nebo smrtí jednoho z partnerů. Stejně tak je možné, aby jeden z partnerů požádal o výživné nebo o informace ohledně zdravotního stavu partnera.

Problematický je zákon v případě adopcí dětí. Podle zákona totiž registrované osoby adoptovat dítě nemohou, a sice nejen jako pár, ale ani individuálně. To je podle společnosti Gender Studies v rozporu s Evropskou úmluvou o lidských právech a základních svobodách.

Další informace:
Colourplanet.cz 1000 registrovaných párů České republiky


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.