ODS, TOP 09 a VV uzavřely zdravotnictví, dohoda je nejasná

Vyjednavači pravicové koalice uzavřeli jednání o zdravotnictví. Na výši poplatků se však nebyli schopni shodnout. Nedefinovali ani tzv. standardní péči, kterou by měly plně hradit pojišťovny.

(čtk)

29.06.2010 10:14


Spoluautor: Dušan Radovanovič

333415_mediafax_ales_behounek

Zdravotnictví, zejména Věcmi veřejnými označované za nejproblematičtější kapitolu, vyjednavači uzavřeli. Většinu sporných bodů obešli neutrálními frázemi. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Vyjednávací tým ustavující se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných v pondělí podle zástupce ODS Marka Šnajdra nedospěl k dohodě o poplatcích ve zdravotnictví. Kapitolu zdravotnictví už ale uzavřel a nebude se dále scházet, řekl ČTK Šnajdr po téměř čtyřhodinovém jednání. O poplatcích nyní budou vyjednávat lídři stran.

Experti se podle Šnajdra neshodli na tom, jak nahradit finanční výpadek, který by zrušení poplatků způsobilo. Zrušit platbu za položku na receptu, která nyní činí třicet korun, požadovaly Věci veřejné. TOP 09 naopak požadovala zvýšení poplatků za recept na padesát korun za položku a za den v nemocnici z nynějších šedesáti korun na sto korun. ODS chce ponechat nynější stav.

Na spory rodící se koalice o poplatcích už dříve reagoval úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Připomněl, že sociální demokraté předložili novelu zákona, která poplatky ruší. Doufá prý, že všechny strany, které chtěly zdravotnické poplatky před volbami zrušit, budou pro návrh hlasovat. Jmenoval v této souvislosti Věci veřejné.

Vyjednavači se podle Šnajdra shodli na tom, že standardní zdravotní péče zůstane plně hrazená. „Pokud bude mít pojištěnec zájem o dražší variantu zdravotní péče, tak si zaplatí rozdíl v ceně," uvedl.

Koalice nicméně nijak nedefinovala rozsah standardní zdravotní péče, kterou bude muset každá zdravotní pojišťovna svým pojištěncům garantovat, a to nejen co do rozsahu, ale i co do dostupnosti v čase a místě.

Stanovení standardní péče bude podle Šnajdra úkolem pro ministra zdravotnictví, bude to vyžadovat přepracování legislativy i podzákonných norem. Pojištěnec musí přesně vědět, na co má na základě pojištění nárok. Na to dneska nikdo nedokáže odpovědět, dodal Šnajdr.

Zástupci stran se dohodli na tom, že koalice zpřísní dozor nad zdravotními pojišťovnami. Nebude se týkat jenom finančního hospodaření jako dosud, ale i péče o pojištěnce. Změní se i podmínky „nákupu péče" pojišťovnami. Nynější bodový systém nahradí nákup péče za reálné ceny v korunách. Systém více zdravotních pojišťoven, které si budou moci konkurovat, zůstane zachován.

O navýšení plateb státu za jeho pojištěnce, jimiž jsou například děti, důchodci a nezaměstnaní, jak požadovala pro příští rok ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, dnes experti podle Šnajdra nejednali. Jurásková varovala, že bez zvýšení plateb státu za více než šest milionů jeho pojištěnců se dostanou pojišťovny v polovině roku 2011 do dluhů. Hrozí prý odkládání plánovaných operací a omezování hrazení léků, uvedla. Podle Šnajdra je však nutné tento problém projednávat současně se státním rozpočtem. Nelze jednu položku vytrhávat z kontextu.

Zdravotní pojišťovny dostávají za zaměstnance měsíčně v průměru 2 700 korun, podnikatelé platí necelých 1 300 korun, osoby bez zdanitelných příjmů 1 080 korun a stát dává za své pojištěnce 723 korun. Podíl plateb státu v celkových příjmech zdravotních pojišťoven tvoří jen 22 procent. Zdravotnictví spotřebuje ročně 240 miliard korun. Mezi lety 2003 až 2007 stouply výdaje pojišťoven o 35 procent, spoluúčast pacientů o 123 procent.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.