Komunisté zeštíhlili vedení a strachují se o demokracii

V prohlášení, které podepsali předseda Filip a místopředseda Maštálka, se říká, že nová koalice s Českou republikou zachází jako s „válečnou kořistí“ a KSČM nemůže jinak než se stát „nekompromisní opozicí“.

(čtk)

26.06.2010 19:23

276397_mediafax_jakub_deml

Komunisté: s demokracií to vypadá bledě. Foto Jakub Deml, Mediafax

KSČM snížila počet místopředsedů strany ze šesti na čtyři. Ústřední výbor KSČM dnes odvolal místopředsedu pro řízení stranické práce Leo Luzara a místopředsedu pro regionální, komunální politiku a občanský sektor Josefa Skálu.

Vzal na vědomí i rezignaci místopředsedkyně pro mediální politiku a přípravu voleb Věru Žežulkovou. Novým místopředsedou pro vnitřní život strany, organizaci voleb a komunální politiku výbor zvolil Milana Bičíka. ČTK o tom informovala mluvčí KSČM Věra Karasová.

Záměr snížit počet místopředsedů ze šesti na čtyři oznámili komunisté před týdnem. V tiskové zprávě to tehdy zdůvodnili tím, že příprava na podzimní volby tak bude efektivnější.

Poslanec Jiří Dolejš navíc pronesl, že za tím jsou i ekonomické důvody. „Tři místopředsedové funkci vykonávají bez nároku na honorář, protože mají poslanecké platy, zbylí jsou placeni stranou," podotkl před týdnem.

Kromě Bičíka jsou dalšími místopředsedy KSČM Miloslava Vostrá, Jiří Maštálka a Stanislav Grospič. Vostrá je místopředsedkyní pro ekonomiku, Maštálka je místopředsedou pro zahraniční politiku a Grospič pro odborné zázemí. Šéfem strany je Vojtěch Filip, který je stejně jako Grospič a Vostrá poslancem.

Mluvčí KSČM Karasová dnes také ČTK informovala o stanovisku k povolební situaci v Poslanecké sněmovně, kterým kritizuje to, že zástupce KSČM nebyl zvolen do nejužšího vedení dolní komory. O funkci místopředsedy sněmovny se ucházel Filip, ale podle očekávání nebyl zvolen. Nepodpořili ho především poslanci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV), které nyní vyjednávají o nové vládě.

Dnešní stanovisko KSČM v této souvislosti obviňuje ODS, TOP 09 a VV z nedemokratických metod vládnutí. „Svým jednáním vládní koalice přijímá způsob vládnutí, který sama označovala jako totalitní a kritizovala," píše se ve stanovisku, které podepsali Filip a Maštálka.

„V situaci, kdy vládní koalice, která vzešla z voleb v květnu 2010, zachází s Českou republikou jako s válečnou kořistí, nemůže KSČM jednat jinak, než se stát nekompromisní opozicí, která bude bránit demokratické principy v České republice," uvedli.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.