Summity G8 a G20 budou řešit, jak ven z krize: úspory, nebo růst

Zástupci nejvýznamnějších průmyslových a rozvíjejících se ekonomik světa se setkají v Torontu na summitech, jež by měly najít nejlepší přístup k řešení ekonomické krize. Spojené státy prosazují ekonomický růst, Evropa úspory.

(rbs)

25.06.2010 13:19

Wikimedia_commons

Summit G8 v Torontu je nejspíš poslední separátní schůzkou nejbohatších. Od příštího roku by měla G8 být plně nahrazena G20. Foto Wikimedia Commons

Zástupci nejrozvinutějších ekonomik světa skupiny G8 se v pátek setkají v Torontu. V sobotu se k nim připojí další zástupci nejvýznamnějších rozvíjejících se ekonomik světa na summitu G20, který potrvá do neděle. Hlavním tématem důležitých setkání bude obnova hospodářství po ekonomické krizi a udržení trvalého ekonomického růstu.

Růst, nebo úspory?
Nejvíce mediální pozornosti je věnováno konfliktu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. EU v čele s Německem upřednostňuje politiku úspor, která se zaměřuje na stabilizaci ekonomiky a státního dluhu. Spojené státy naopak upřednostňují politiku ekonomického růstu pomocí hospodářských stimulů, jež vede k dočasnému zvýšení státního dluhu, ale dlouhodobě by měla pomoci ke stabilizaci rozpočtového schodku.

„Toto setkání nám dává šanci sednout si a společně se podívat, zda existuje nějaká široká mezinárodní strategie pro posílení obnovy,“ řekl v předvečer summitu BBC Timothy Geithner, americký ministr financí.

Četní komentátoři ale o možnosti nalezení konsenzu mezi politikou USA a EU pochybují, neboť rozpory se zdají být zásadní.

Summitu skupiny G8 se také zúčastní zástupci šesti afrických zemí. Dílčími tématy tohoto setkání budou také světová bezpečnostní politika nebo mezinárodní zločin.

Pevnost za miliardu
Na summit se kromě politiků připravují také kanadské úřady. V Torontu a přilehlých oblastech se pohybuje na dvacet tisíc policistů a ulice města byly zabarikádovány železnými ploty a betonovými zátarasy. Velké policejní manévry stály kanadské daňové poplatníky přibližně miliardu dolarů.

Aktivisté naplánovali v místě konání summitu několikadenní protesty. Ty mají upozornit na různé problémy od životního prostředí po práva místních domorodých obyvatel. Kanadská policie již zadržela několik osob, jež údajně chystaly blíže nespecifikovaný útok pomocí kuší a po domácku vyrobených výbušnin.


Další informace:
BBC News Geithner tells Europe to focus on growth
AFP Toronto turned into fortress for G8, G20 summits


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.