Španělský parlament schválil reformu trhu práce

Španělské vládě se podařilo prosadit balíček úprav, jež mají snížit náklady na propouštění a v důsledku nezaměstnanost. Odborářům se však změny nelíbí a plánují stávku.

(čtk)

23.06.2010 19:32

Ihogiwak

José Luis Rodríguez Zapatero byl ještě minulý rok považován za naději evropské umírněné levice. Dnes už je zřejmé, že další volby nevyhraje. Foto ferran pestaña, flickr.com

Španělský parlament schválil vládní návrh na reformu trhu práce. Ta by podle menšinové vlády měla přispět k oživení španělského hospodářství. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Jádrem reforem je snaha motivovat firmy k přijímání zaměstnanců, což by mělo podpořit ekonomiku. Nová opatření mají mimo jiné snížit náklady na propouštění zaměstnanců, které jsou ve Španělsku jedny z nejvyšších ve vyspělých zemích, zjednodušit pracovní smlouvy a podpořit zaměstnávání mladých lidí. Odborářům se ale změny nelíbí a vyzvali ke generální stávce, kterou plánují na 29. září.

Španělské hospodářství se potýká se strukturálními problémy a nepříliš dobrým stavem veřejných financí. Španělsko na tom sice s poměrem zadlužení k hrubému domácímu produktu není tak špatně jako Řecko, finanční trhy jsou ale z tempa zadlužování nervózní a trestají Španělsko tím, že požadují vyšší úroky za nové úvěry.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.