V Holandsku vzniká fialová koalice, Wilders zůstává mimo

Vítězům holandských voleb se v minulém týdnu nepodařilo dohodnout na společné vládě se stranami pravice. Nyní se obracejí k ideopolitické konkurenci.

(pjed)

22.06.2010 13:39

Ders___party_for_freedom_right-wing_party_flanked_by_vvd_leader_people_s_party_for_freedom_democracy_mark_rutte_tv_debate_european_parliament_elections

Geert Wilders známý svou protiislámskou rétorikou (vlevo) je pro zástupce tradičních stran stále nevěrohodný. Předseda vítězných liberálů Mark Rutte (vpravo) se rozhodl upřednostnit spolupráci s levicí. Foto archiv IW

Zástupci liberální Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD), která zvítězila v nedávných volbách, zahájili na počátku týdne jednání o možné koaliční spolupráci s labouristickou Stranou práce (PvdA). Ta získala 9. června druhý největší počet hlasů.

Rovněž v pondělí se předseda VVD Mark Rutte sešel s reprezentanty dvou menších stran, liberální D66 a Zelené levice. Budou-li rozhovory úspěšné, vznikne v Nizozemí de facto velká koalice. S odkazem na různorodost ideopolitických profilací zúčastněných stran holandští novináři píší o fialovém spojenectví.

Mark Rutte nabídl vládní spolupráci nejprve dvěma pravicovým stranám – antiislamisticky se profilující libertinské Straně pro svobodu Geerta Wilderse (PVV), která skončila ve volbách třetí, a křesťanským demokratům, již v nové sněmovně naopak oslabili. Po několika schůzkách se ale ukázalo, že je dohoda nemožná.

Vývoj současných koaličních rozhovorů odmítli liberálové, labouristé i menší partneři komentovat. Podle holandského tisku se v pondělí jednalo dvanáct hodin v kuse.

VVD vyhrála volby s příslibem rozsáhlých úspor, PvdA skončila druhá se závazkem ochrany sociální sítě. Strany se liší v důrazu na nutnost škrtů i žádoucí podobu protikrizového rozpočtu. Ochota budovat mosty je však dle komentářů holandských zpravodajských agentur zřejmá.

Rozhovory by měly pokračovat v úterý a poté i v dalších dnech. Mark Rutte před volbami slíbil, že pokud vyhraje, sestaví vládu do konce června.

Další informace:
Radio Netherlands Wolrdwide Talks over Dutch coalition cabinet continue
DutchNews.nl After a 12-hour start, 'purple' coalition talks continue on Tuesday


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.