Dálnice D11 bude v původní trase, se statkářkami je dohoda

Vláda na svém pondělním jednání schválila smlouvy o výměně pozemků a náhradách statkářce Ludmile Havránkové a její sestře. Dálnice může být podle silničářů v tomto úseku hotova na jaře 2012.

(čtk)

21.06.2010 15:56

12637_mediafax_bohuslav_stepanek

Dálnice D11 dosud končí tři kilometry před městem: začalo se totiž stavět, aniž byly všechny pozemkové spory vyřešeny. Foto Bohuslav Štěpánek, Mediafax

Vláda schválila návrhy smluv s majitelkami pozemků potřebných pro výstavbu dálnice D11. Po jejich podpisu se tak vyhnou vyvlastnění parcel. Smlouvy musí podepsat do čtvrtka. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to uvedl ministr dopravy Gustav Slamečka.

Majitelky pozemků, Ludmila Havránková a její sestra Jaroslava Štrosová, dnes vládě doručily parafované znění smluv. Pokud by do dnešního dne se zněním smlouvy nesouhlasily, stát by pokračoval v procesu vyvlastňování, o kterém vláda dříve rozhodla.

„Nyní by již podpisu smluv nic bránit nemělo. Předpokládáme, že po podpisu smluv dojde k jejich plnění," řekl ČTK právní zástupce statkářky Ludmily Havránkové Pavel Černohous.

„Pokud získáme pozemky pro výstavbu v nejbližších měsících, čeká nás jako první věc archeologický průzkum a následně výstavba. V tomto případě je možné zprovoznění na jaře 2012," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Stát se snaží dohodnout se statkářkou Havránkovou šestnáct let, zároveň jedná s její sestrou. Ta má v inkriminovaném území spoluvlastnický podíl na jednom z dotčených pozemků; rozloha podílu je zhruba čtrnáct set metrů čtverečních.

Dohoda spočívá v tom, že Havránková za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších sto třicet hektarů státních pozemků dostane do pronájmu.

Štrosová by v případě dohody za pozemek měla dostat výměnou jinou parcelu a doplatek podle znaleckého posudku. Štrosovi ale měli výhrady k tomu, že k nabízenému pozemku je omezený přístup. Byli přitom ochotni se smířit s příslibem státu, že v budoucnu zpřístupnění pozemku zajistí.

Dálnice zatím končí tři kilometry před Hradcem Králové a těžká doprava je vedena přes okolní obce.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.