Další výprava Dělnické strany za protiromským dobrodružstvím

Nepočetní výletníci z extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti dnes opět intervenovali proti neřešené romské kriminalitě. Tentokrát se v rámci svých vlastivědných výprav ocitli na Litoměřicku.

(čtk)

19.06.2010 15:30

Kot_b2

Jedním z řečníků na dnešní demonstraci v Ředhošti byl bývalý místopředseda zrušené Dělnické strany Petr Kotáb (uprostřed). Jeho program je zřejmý. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Přes čtyřicet příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) se dnes sjelo do Ředhoště na Litoměřicku. Chtěli demonstrovat proti neřešené kriminalitě, která v posledních týdnech jitří vášně v obci. Demonstrace začala až v půl druhé, extremisté čekali na zbytek účastníků. Obec hlídala policie, romská rodina, která byla hlavním terčem demonstrace, podle nepotvrzených informací odcestovala.

Demonstrace trvala asi hodinu, poté přešla v pochod obcí. Ten sice nebyl původně povolen, nakonec ho ale policie jen odklonila od domu kontroverzní romské rodiny, která podle místních za problémy stojí. Demonstranti se nestřetli ani s policií ani s místními a před třetí hodinou začali postupně odjíždět.

Měli s sebou několik praporů s nacionální tematikou, avšak bez přímé vazby k problematice obce. Někteří měli na rukávech bílé pásky Dělnické strany a chtěli se sejít i s problémovou rodinou.

Ke shromážděným dnes promluvil Petr Kotáb, bývalý místopředseda rozpuštěné Dělnické strany, která byla předchůdkyní DSSS. Kotáb je jedním ze čtyř zástupců DSSS, jimž soud nedávno uložil pokuty a podmíněné tresty za jejich projevy napadající národnostní menšiny na loňském 1. máji v Brně. Všichni čtyři se proti trestu odvolali.

Organizátoři v prvních projevech naznačili, že se mimo jiné snaží na problematiku obce upozornit a zviditelnit ji v médiích. Vyzývali, aby místní samospráva „odhodila falešnou humanitu a vypořádala se s problémy“.

Extremisté se o obec začali zajímat po událostech z 28. května. V místní hospodě se tehdy strhla hromadná bitka mezi dvěma skupinami místních občanů, která měla údajně rasový podtext. Podle svědků zaútočila skupina Romů na osazenstvo podniku, přičemž prý byla v přesile, a napadené okradla.

Několik dnů po incidentu do obce vyrazila sedmičlenná hlídka DSSS, která rozdávala občanům letáky. V obci získali extremisté určitou podporu, což dávali místní najevo už při čtvrtečním zasedání zastupitelstva v Mšeném-lázních, pod něž Ředhošť spadá.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.