Co jste dělal a v co jste věřil, když vám bylo dvacet?

V polovině 80. let minulého století uspořádala Lenka Procházková anketu, ve které se ptala několika desítek lidí, jakou radu by dali dvacetiletým, kteří touží po zlepšení poměrů. Redakce DR dnes publikuje tehdejší odpověď Květoslava Chvatíka.

Lenka_prochazkova

Lenka Procházková

19.06.2010 07:00

Lenka Procházková

Anketa na pokračování

„Naše situace se mi zdá úplně bezvýchodnou. Budeme si zvykat, a kdo si nezvykne, bude na tom špatně. Vidím budoucnost černě. Co vůbec můžeme dělat…?“

(...)

Tyto neveselé úvahy mě nakonec přivedly k myšlence uspořádat tuto anketu. (Název jsem si vypůjčila od svého otce, jeho články v časopise MY byly tištěny pod stejným titulkem.) Mám jen dvě otázky:

1. Co jste dělal(a) a v co jste věřil(a), když Vám bylo dvacet?

2. Jakou radu byste dal(a) dnešním dvacetiletým lidem žijícím v Československu?

Lenka Procházková
Praha, 1985

1) Dvacet mi bylo v roce 1950, maturoval jsem právě na technické větvi gymnázia, ale „objevil“ jsem svět literatury a filosofie, a tak jsem se rozhodl pro studium filosofie. Věřil jsem v socialismus, ale už tehdy měl lidskou tvář, protože mi jej představovali Gorkij a Majakovskij, Nezval a Halas. Seznámil jsem se právě s brožurou A. A. Ždanova O umění a prohlásil na literárním kroužku gymnázia, že je tmář. Vyznával jsem totiž Václavka, Teigeho a Mukařovského. Netušil jsem, jaké mi to v dalším životě připraví problémy.

2) Kdo spoléhá na rady zvenčí, je ztracen. Svoji cestu, své „učitele“ si musí objevit každý sám, podle své touhy, podle své představy o naplněném životě, podle svého svědomí.

Dr. Květoslav Chvatík, Konstanz

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.