Při nákupu předražených přístrojů vyhodily nemocnice miliardu

Poplatky u lékaře měly prý zachraňovat české zdravotnictví. Možná by ale stačilo, kdyby nemocnice nenakupovaly předražené přístroje od zprostředkovatelských firem.

(dar)

15.06.2010 10:59

78527_mediafax_michal_vanac

Co se vysbírá od pacientů, dá se zprostředkovatelským firmám. Foto Michal Vaňáč, Mediafax

Dobrou třetinu ceny odvádějí státní nemocnice při nákupu přístrojů a techniky od obchodních společností, jež nákupy mezi výrobci a zdravotnickými zařízeními zprostředkovávají. České zdravotnictví jenom tímto způsobem přišlo o miliardu korun. Upozornil na to server Aktuálně.cz.

V České republice operují v této oblasti čtyři velké obchodní firmy – Hospimed, Puro-klima, Transkontakt a Hypokramed. Jen za loňský rok zprostředkovaly nákupy za více než tři miliardy bez DPH. Společnosti si přitom v jednotlivých výběrových řízeních záměrně nekonkurují.

Nedochází tak k soutěži o co nejnižší nabídku, a nemocnice v důsledku toho zařízení přeplácejí. Za loňský rok tak jenom na provizích přišly až o miliardu korun. Většinu těchto pochybných zakázek přitom vypsaly státní nemocnice pod přímou správou ministerstva zdravotnictví.

Server Aktuálně.cz upozornil na případ plzeňské fakultní nemocnice, jež nakoupila rentgenový přístroj CT od společnosti Hypokramed za 33,7 milionů korun. Nikdo jiný o soutěž zájem neprojevil.

Naopak v Karlových Varech, kde se do soutěže přihlásil ještě přímo výrobce rentgenového zařízení Siemens, klesla cena naprosto stejného přístroje o devět milionů korun. Ani tak Siemens neuspěl, přestože nabízel tři pracovní stanice namísto dvou za srovnatelnou cenu. Zásadní je však zcela evidentní nepoměr mezi plzeňskou a karlovarskou cenou.

Konsorcium Hypokramed a Puro-klima zase dodalo Krajské zdravotní Ústeckého kraje přístroje o čtvrtinu dráž, než za kolik je možné je koupit na trhu. Ani zde o zakázku, jež se díky absenci konkurence vyšplhala až na čtyři sta milionů, nikdo jiný zájem neprojevil.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje zase zaplatil firmě Puro-klima za dodávku přístrojů tři sta padesát milionů korun. Reálná cena přístrojů přitom nedosahuje ani poloviny částky. Zbytek částky (tedy zhruba 210 milionů!) údajně zdravotnické zařízení zaplatilo za jejich zapojení a vyškolení personálu.

Dalším zarážejícím případem je nákup Leksellova gama nože od švédské firmy Elekta, na nějž již před časem upozornil Deník Referendum. Nemocnice Na Homolce zakázku přímo předala jednomu zájemci a výběrové řízení ani neproběhlo. Tehdejší poslanec Ludvík Hovorka (KDÚ-ČSL) dokonce kvůli této kauze podal na nemocnici trestní oznámení.

Nevypsaných výběrových řízení je tam podle mého názoru více, ten gama nůž je nejviditelnější zakázka, ale jsou tam i další případy, třeba právě dodávky právních služeb firmy Šachta and partners," uvedl pro Deník Referendum Hovorka.

Transparency International přitom upozorňuje na fakt, že počet zájemců o zakázku zásadně ovlivňuje konečnou cenu. Pokud stát osloví předem vybraného zájemce, zvýší se tím konečná cena v průměru o pětinu. Naopak každý nový zájemce snižuje předpokládané náklady o 4,4 procenta.

Další informace:
Aktualne.cz U lékaře se platí, a nemocnice vyhodily oknem miliardu


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.