Experti: Nové sankce proti íránskému jadernému programu jsou neefektivní

Dle některých expertů nové sankce, které Spojené státy berou jako významný diplomatický úspěch, íránský jaderný program nezastaví. Někteří analytici si naopak myslí, že nové sankce pouze posílí moc íránského konzervativního režimu.

Zatímco vrcholní představitelé Spojených států berou prosazení nové vlny sankcí Raby bezpečnosti OSN proti íránskému jadernému programu jako výrazný diplomatický úspěch, množí se názory, že nově schválená rezoluce nebude o nic efektivnější než předchozí opatření. I když se ke zpřísněným sankcím přidají další unilaterální omezení Spojených států a EU, dle expertů na Írán a jádernou energetiku k žádnému reálnému omezení íránského jaderného programu nedojde.

„Je skoro nemožné ve Washingtonu najít někoho, kdo by věřil, že sankce něco změní,“ prohlásila Suzanne Maloneyová , která mapovala problematiku Íránu pro bývalé prezidenty Billa Clintona a Goerge W. Bushe a nyní je členkou neziskové organizace Brookings Institution.

„Íránské vedení ukázalo, že pod tlakem je nejmíně nakloněni kompromisům,“ řekla agentuře IPS a dodala, že islámská republika byla již několikrát v historii pod mnohem větším politickým a ekonomickým tlakem, než představují nově schválené sankce.

Jiný nejmenovaný analytik agentuře IPS řekl, že nové sankce, obzvláště pokud budou následovány dalšími postihy od Spojených států a Evropské unie, více než cokoliv jiného posílí vliv tvrdé politické linie v Teheránu a dodá jí nacionalistický charakter.

Proti rezoluci ve středu hlasovaly Brazílie a Turecko, jenž s Íránem uzavřely dohodu, že vyveze svůj neobohacený uran na zpracování do Turecka. Dohoda, která byla zprostředkována za pomoci Mezinárodní agentury pro atmovou energii (IAEA), byla Američany údajně odmítnuta. Stálí členové Rady bezpečnosti OSN sice snahu Turecka a Brazílie uvítali, ale nenaznačili žádný zájem v jejím pokračování.

„Dnešní události jsou spíše krokem zpět v řešení (íránské) jaderné otázky,“ komentoval schválení sankcí Džamal Abdi, ředitel pro politiku Národní americko-íránské rady. „Panují obavy, že to znamená návrat k politice (George W.) Bushe, kdy pouze vytváříme tlak kvůli tlaku samotnému a promeškáváme možnosti zapojení se do diplomatických řešení,“ dodal.

Čtvrtá rezoluce namířená proti íránskému jadernému programu útočí na zahraniční majetky íránských bank napojených na financování jaderného výzkumu, zpřísňuje embargo na dovoz zbraní, zavádí možnost kontrol nákladu putujícího do Íránu a rozšiřuje seznam firem a lidí spojených s jaderným výzkumem, kterým je možno zmrazit účty v zahraničí a zakázáno cestovat.

Doplňující sankce EU a USA jsou spíše ekonomického charakteru. Zamezují evropským a amerických firmám v Íránu investovat nebo zakazují dovoz zboží. Firmy třetích zemí, které obchodují s Íránem, nemohou na evropský ani americký trh atd. Evropská unie zakázala vstup na své území několika vysoce postaveným členům íránského režimu a zmrazila konta lidí napojených na íránský zbrojní průmysl.

Další informace:
IPS Effectiveness of Iran Sanctions Widely Questioned

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.