Koalice odmítá Zaorálka, chce někoho tichého

Radek John jednostranně vyhlásil konec „studené války" politických stran, konec přestřelek a napadání. Zástupci ustavující se koalice se shodují v tom, že Lubomír Zaorálek, kterého do čela sněmovny ČSSD navrhla, stanovená kritéria nesplňuje.

(von)

11.06.2010 12:51


Spoluautor: ČTK

117135_mediafax_jakub_polacek

Je konfrontační, vede studenou válku, jeho styl nechceme, říkají zástupci rodící se koalice o Lubomíru Zaorálkovi. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Sociální demokraté trvají na obsazení postu předsedy Poslanecké sněmovny a navrhují bývalého místopředsedu komory Lubomíra Zaorálka. Strany jednající o vládní koalici jsou víceméně proti.

Podle Bohuslava Sobotky se bude mezi sněmovními stranami o nominaci Zaorálka jednat v nejbližších dnech. „Nebude platit politický obchod funkce za program," zdůraznil Sobotka s tím, že nelze vyměnit programové priority za funkci ve vedení orgánu.

„ČSSD vyhrála volby, máme největší klub. Máme ambici, aby se sociální demokrat stal předsedou na ustavující schůzi sněmovny," uvedl Sobotka. Zaorálek podle něho získal velkou podporu ve vedení sociální demokracie i poslaneckého klubu ČSSD. Ustavující schůze proběhne pravděpodobně 22. června.

Zástupci ustavující se koalice sice hned po volbách říkali, že by proti sociálnímu demokratovi v čele poslanců nic neměli, nyní názor poněkud změnili. Stanovisko prý ale není konečné. Někteří z nich navíc mají výhrady k osobě, kterou ČSSD na místo navrhuje.

„Nemyslím si, že by to byla ze strany ČSSD šťastná volba," řekl ve čtvrtek Rádiu Impuls lídr ODS Petr Nečas. Podle něj je Zaorálek problematický pro svůj „konfrontační způsob“ vystupování.

S Nečasem se shoduje i nový předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík: „Nepovažuji pana Zaorálka za vhodného kandidáta do čela sněmovny. Je reprezentantem politického stylu invektiv, proti kterému bojujeme," reagoval pro iDNES Gazdík. Přitom se ještě před několika dny předseda jeho strany Karel Schwarzenberg vyjádřil k návrhu na obsazení místa opozicí kladně. „U strany, která je nejsilnější ve sněmovně, je to naprosto možné. Odpovídá to dobrým zvyklostem," řekl Schwarzenberg.

Za třetí stranu, která vyjednává s předchozími vládní koalici, se vyjádřil Vít Bárta, manažer Věcí veřejných. „Toto jméno je signálem, že sociální demokracie post předsedy Poslanecké sněmovny nezíská. A to z jednoduchého důvodu: Radek John vyhlásil konec studené války, konec slovních přestřelek a napadání mezi stranami. A právě pan Zaorálek je ten, kdo neustále v médiích útočí na své politické konkurenty a tu válku vede dál," řekl člen vyjednávacího týmu strany Vít Bárta.

Ustavující schůze sněmovny bude kromě předsedy volit také jeho zástupce. Tím byl Zaorálek v minulém volebním období, předsedou byl sociální demokrat Vlček. Sněmovně už jednou ale lídr moravskoslezské kandidátky ČSSD předsedal a sice v letech 2002 až 2006.

S posledním vyjádřením politiků vyjednávajících koaliční vládu nesouhlasí předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. „Budoucí možná vládní koalice ODS, TOP 09 a VV se chová tak trochu jako imperátor na dobytém území," uvedl ve svém čtvrtečním vyjádření na webu KSČM. Strana podle něj vnímá situaci, kdy o ustavující schůzi nejednají všechny poslanecké kluby, „jako návrat do devadesátých let a velký krok od demokratických postupů.“

Další informace:
zpravy.iDnes.cz ČSSD nabídla do čela Sněmovny Zaorálka. Vábí svými návrhy véčkaře


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.