Václav Havel se stal laureátem ceny Franze Kafky

Václav Havel se zařadil mezi spisovatele oceněné Cenou Franze Kafky. Za své dramatické a esejistické dílo, které dodnes svým hlubokým humanismem ovlivňuje českou, evropskou a světovou literaturu a společnost.

(-jv-)

10.06.2010 10:32

800px-v_clav_havel

Václav Havel už jednou Cenu Franze Kafky přebíral – za nepřítomného britského dramatika, herce a svého dlouholetého přítele Harolda Pintera. Foto Martin Kozák

V Praze byl v pondělí vyhlášen letošní laureát jubilejní desáté Cena Franze Kafky. Stal se jím dramatik, esejista a exprezident Václav Havel.

Cena F. K. je české literární ocenění, které uděluje porota s mezinárodním složením. Výběr laureáta se neomezuje na české spisovatele, porotci mohou vybrat kohokoliv. Jedinou podmínkou je dostupnost alespoň jedné autorovy knihy v češtině.

Kritériem, podle nějž se porotci při výběru řídí, je umělecká výlučnost díla, „jeho humanistický charakter a přínos kulturní, nacionální, jazykové a náboženské toleranci, jeho existenciální, nadčasový charakter, jeho obecně lidská platnost a jeho schopnost vydat svědectví o naší době.“

Požadavky kladené na dílo se v mnohém podobají požadavkům na laureáty Nobelovy ceny za literaturu a občas se stává, že jsou laureáti obou cen totožní a dokonce ve stejném roce. Mezi autory, kteří Cenu Franze Kafky získali v minulosti, patří například americký spisovatel Philip Roth, rakouská autorka Elfriede Jelinek, oblíbený japonský autor Haruki Murakami, dále pak Peter Handke, Harold Pinter, Ivan Klíma, Arnošt Lustig a jiní.

Václav Havel je autorem rozsáhlého literárně-dramatického a esejistického díla, které v mnohém ovlivňuje českou, evropskou a světovou literaturu, ačkoliv jeho politická a státnická činnost po revoluci zdánlivě zastiňuje jeho uměleckou tvorbu.

Z Havlových dramat se mezi dnes již kanonické texty zapsala mimo jiné Zahradní slavnost (1963), Vyrozumění (1965), Ztížená možnost soustředění (1968), Audience (1975), Largo desolato (1984), Asanace (1987) nebo Odcházení (2007). Významné jsou i eseje Moc bezmocných (1978) a Dopisy Olze (1983). Sebrané spisy Václava Havla vydalo nakladatelství Torst.

Symbolem Ceny Franze Kafky je bronzová soška od Jaroslava Róny, která je malou variantou pomníku Franze Kafky v Praze. Laureát Ceny Franze Kafky získá finanční odměnu 10 000 dolarů. Cena bude předána koncem října u příležitosti státního svátku České republiky.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.