Rozpočet prošel, ale bez Janotova balíčku

Poslanci ve středu v půl deváté večer schválili rozpočet na přístí rok. Levice prosadila zvýšení výdajů na sociální služby, pro učitele a pro zemědělce. Ministr financí Eduard Janota po schvalování rozpočtu řekl, že má „pocit marnosti".

(red)

09.12.2009 23:10

230637_mediafax_mikulas_krepelka

Ministra Janotu schválená podoba rozpočtu zklamala. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Novinky.cz uvedly, že rozpočet podpořilo jedenaosmdesát poslanců, a to sociálních demokratů, k nimž se přidalo pět lidovců, čtyři zelení i čtyři nezařazení. Poslanci ODS vytáhli karty z hlasovacího zařízení, což mělo stejný význam, jako kdyby odešli ze sálu. Snížili tím potřebný počet hlasů pro prosazení rozpočtu na 58. Poslanci hlásící se k TOP 09 hlasovali proti.

Výsledkem pozměňovacích návrhů levice k rozpočtu je dodatečných více než dvanáct miliard korun. Poměr deficitu veřejných rozpočtů k hrubému domácímu produktu se tak dostane na úroveň 5,7 procenta. Podle ODS se jedná o vítězství populismu. „Rozpočet je děsivý. Levice ztratila veškeré zábrany,“ citovaly Novinky.cz Topolánka.

Také Ihned.cz popsal výsledek jako vítězství levice. Navíc upozorňuje, že TOP09 a ODS se hned po výsledku pustily do sporů o to, kdo za něj nese odpovědnost.

Místopředseda ODS Petr Nečas podle Ihned.cz tvrdí, že TOP09 zklamala: "Navzdory všem proklamacím se zařadila mezi ty, kteří by klidně vyměnili budoucnost za okamžitou spotřebu a krátkodobé politické výhody," cituje místopředsedu ODS Ihned.cz.

Na rozdíl od Novinek.cz se v Ihned.cz objevují rovněž ohlasy sociálních demokratů. Jiří Paroubek považuje za úspěch, že ČR má rozpočet na příští rok. „Přijetí rozpočtu umožnila nehlasováním Občanská demokratická strana, i když hluboce nesouhlasím s jejich argumenty, tak tento počin vítám," cituje předsedu ČSSD Jiřího Paroubka Ihned.cz.

Místopředseda sociálních demokratů Sobotka v ihned.cz odpovídá kritice, podle které prosazené úpravy rozpočtu způsobí zvýšení státního dluhu: „V žádném případě v důsledku přijetí těchto návrhů nedojde ke zvýšení státního dluhu, vláda má k dispozici ještě polštář na straně daňových příjmů," řekl Sobotka.

Další informace:
Novinky.cz Sněmovna schválila rozpočet, levice zlikvidovala Janotův balíček
Ihned.cz Levice vítězí. ODS ustoupila a umožnila schválení státního rozpočtu


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.