McChrystal: dostat bin Ládina je klíčem k porážce al-Káidy

Velitel amerických vojsk v Afghánistánu včera zopakoval, že Usáma bin Ládin je ikonou, která povzbuzuje al-Káidu k další činnosti.

(lh)

09.12.2009 20:21

„Zajetí nebo smrt Usámy bin Ládina samo o sobě al-Káidu neporazí, ale nemyslím, že ji dokážeme porazit, dokud se to nestane,“ řekl generál McChrystal. Americký velitel ovšem neslíbil, že nová strategie povede k bin Ládinovu zajetí, protože pokud vůdce al-Káidy Afghánistán již opustil, snaha najít ho je mimo McChrystalovu pravomoc.

McChrystal a jeho diplomatický protějšek, americký velvyslanec Karl Eikenberry před Kongres předstoupili s jednotným názorem na ožehavé téma, jímž je vyslání dalších třiceti tisíc vojáků do boje s Tálibánem. Generál uznal, že tento úkol bude náročný. „Celkový úspěch může přinést jen vytrvalý tlak.“

Podle něj Tálibánci nebudou vyhledávat přímé střety, ale budou nadále pokračovat v sebevražedných útocích, kladení bomb na silnice a získávání místního obyvatelstva.

Penzionovaný generál Eikenberry vyjádřil plnou podporu McChrystalovi a novým jednotkám slovy: „Jednoznačně podporuji tuto misi. Naprosto souhlasím s příklonem k radikálnímu řešení.“

Jeho prohlášení působí jako obrat vůči jeho skeptickým vyjádřením v září, kdy McChrystal poprvé žádal o další jednotky. Velvyslanec zdůraznil, že předešlé neshody mezi ním a McChrystalem patří minulosti. Popřel, že by kdy byl proti vyslání nových posil. „Byla to otázka počtu jednotek… časových plánů... a kontextu, v němž měly jednotky operovat,“ vysvětlil svůj postoj.

Příštích osmnáct měsíců McChrystal popisuje jako nejkritičtější období a dodává, že cíl mise je „dosažitelný“. Jako další vidí, že místní obyvatelstvo na Spojené státy nepohlíží stejně jako na Sověty. „Afghánci nás nepovažují za okupanty,“ řekl.

McChrytal také prohlásil, že návrh data začátku stahování jednotek – červenec 2011 nepochází z jeho hlavy. Podle jeho názoru se Tálibán znovu vzchopí, jakmile uvidí, že se americká vojska chystají opustit Afghánistán.

Více informací:
Guardian Bin Laden capture or death is key to defeating al-Qaida, US general says

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.