Bobošíková zpochybňuje volby u soudu

Předsedkyně strany Suverenita tvrdí, že Český statistický úřad spočítal výsledky voleb chybně. Vadí jí také ignorování jejího politického subjektu ze strany České televize.

(dar)

08.06.2010 14:22

329551_mediafax_jiri_schott

Janě Bobošíkové prý poškodili Suverenitu. Foto Jiří Schott

Blok Jany Bobošíkové Suverenita podal k Nejvyššímu správnímu soudu žaloby, jež mají zpochybnit platnost květnových voleb do Poslanecké sněmovny. Podle Bobošíkové byla její strana poškozena ve volbách při sčítání hlasů.

Straně, která se profiluje zejména kritikou různých aspektů stávajícího systému, se nelíbí rozdíl mezi skutečným počtem odevzdaných hlasů v jednom z okrsků a údajem, který se objevil na volebním webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). „Suverenita dostala v okrsku podle protokolu čtyřicet hlasů, na oficiálních volebních stránkách byl údaj osmnáct hlasů," tvrdí Bobošíková.

Mluvčí ČSÚ Ladislav Pištora prý nemá k dispozici přesné údaje, k pochybením, o nichž hovoří předsedkyně Suverenity, však podle něj dojít nemohlo. S podrobnostmi je prý třeba počkat na soud.

Druhou žalobu podala Bobošíková kvůli volebním preferencím, podle nichž zvala Česká televize hosty do předvolebního pořadu Otázky Václava Moravce Speciál. Průzkumy stranu údajně poškodily především v Moravskoslezském a Středočeském kraji.

Bobošíkové také vadí, že se zástupci Suverenity nemohli vyjádřit v televizi v přímém volebním vysílání. Česká televize však obvinění odmítá. Podle mluvčího ČT Ladislava Štichy byly předvolební průzkumy naopak poměrně přesné.

Blok Jany Bobošíkové Suverenita se do Poslanecké sněmovny nedostal, v souhrnu získal jen 3,67 procenta hlasů. Díky překročení tříprocentní hranice má ale nárok na příspěvek od státu ve výši necelých padesáti milionů korun.

Další informace:
Ihned.cz Bobošíkové suverenita podává stížnost proti výsledkům voleb


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.