Emmerová vymění hejtmanství za poslanecký mandát

Plzeňská hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD) se po zvolení poslankyní rozhodla z vedení kraje odejít. Nového hejtmana sociální demokraté zatím vybírají.

(čtk)

08.06.2010 11:44

77987_mediafax_jakub_polacek

Milada Emmerová se chce věnovat pouze Poslanecké sněmovně. Foto Jakub Poláček

Milada Emmerová (ČSSD) rezignovala na post hejtmanky Plzeňského kraje. Ve sněmovních volbách získala velké množství preferenčních hlasů, které ji vynesly z osmého nevolitelného místa kandidátky na první. Rozhodla se proto pro post poslankyně, informovala dnes ČTK mluvčí kraje Petra Jarošová. Je tak první ze čtyř hejtmanů zvolených do Sněmovny, kdo se rozhodl rezignovat na post v kraji.

„Obrovská důvěra občanů, kterou svými hlasy vyjádřili, mne potěšila a zavazuje mne k tomu, abych volila funkci poslankyně. Děkuji voličům za preferenční hlasy a svým kolegům a zaměstnancům krajského úřadu Plzeňského kraje za spolupráci," uvedla Emmerová. Své rozhodnutí sdělila v pondělí odpoledne na krajském výkonném výboru strany.

Když se loni sestavovaly kandidátky pro volby, Emmerová ČTK řekla, že po případném zvolení do Parlamentu si současné vykonávání funkcí neumí představit, zopakovala to i při sledování výsledků voleb. Následující pondělí ale připustila, že by mohla funkce hejtmanky a poslankyně po nějakou dobu vykonávat současně.

Rozhodnutí nijak nepřekvapilo krajského předsedu ČSSD Václava Votavu. „Dlouhodobě zastávám názor, že poslanec nebo senátor by neměl být zároveň v krajské radě," řekl. Osobně je rád, že Emmerová se rozhodla, neboť podle něj není možné časově velmi náročné posty zastávat současně. „Sama dobře ví, co to obnáší, má zkušenosti s prací hejtmana i poslance, ví, jak je to náročné," konstatoval.

Kdy se rozhodne o novém hejtmanovi, není jasné. Podle Votavy Emmerová skončí jako hejtmanka dnem složení poslaneckého slibu, tedy 22. června. Jako její nástupce připadá nejpravděpodobněji někdo ze současných členů sociálnědemokratické krajské rady, řekl krajský šéf strany. Dopředu ale nechtěl předjímat, zda by to mohl být například někdo z náměstků. Městská organizace ČSSD už ale dříve například oznámila, že s náměstkem Milanem Chovancem počítá sociální demokracie jako s kandidátem na možného primátora Plzně.

Funkci hejtmanky Plzeňského kraje vykonává Milada Emmerová od listopadu 2008.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.