Japonská vláda zůstává levicová, mění se pouze premiér

Odstoupivšího Jukia Hatojamu vystřídal Naoto Kan. Dle vlastních slov věří stejnému snu, o jaký usiluje jeho strana, a proto hodlá v Hatojamově díle pokračovat. Obliba vlády od Kanova nástupu skokově vzrostla.

(pjed)

07.06.2010 12:02

Oecd_angel_gurr_a

Na rozdíl od většiny předchůdců není Naoto Kan členem známé politické dynastie. Vždy se spíš profiloval jako muž z lidu. Zde s Ángelem Gurríou, generálním tajemníkem OECD. Foto OECD

Japonská vládní krize, jež minulý týden vyvrcholila odstoupením premiéra Hatojamy, byla dle všeho zažehnána. V pátek zvolili poslanci Demokratické strany Japonska (DJP) novým premiérem Naota Kana, dosavadního vicepremiéra a ministra financí. Důvěra Japonců ve vedení vlády rázem poskočila na trojnásobek (dle sítě TBS z dvaceti na šestašedesát procent) a plnou podporu novému kabinetu vyjádřil i zbylý koaliční partner, Nová lidová strana Šizuki Kameie.

Naoto Kan se stane oficiálně předsedou vlády až v úterý, po ceremoniální přísaze císaři Akihitovi. Už v pondělí nicméně zveřejnil jména svých ministrů i programovou orientaci kabinetu.

Na silných rezortech zůstanou Hatojamovi nominanti: Katsuja Okada jako ministr zahraničí, Tošimi Kitazawa jako ministr obrany, Sejdži Maehara jako ministr dopravy. Novým ministrem financí si Kan jmenoval dosavadního náměstka Jošihika Nodu a nové obsazení čeká též na posty sociálních demokratů, kteří vypověděli DJP spolupráci poté, co Hatojama nedokázal prosadit výraznější odchod amerických vojáků z ostrova Okinawa.

Programově Kanův kabinet se má zaměřit především na obnovení hospodářského růstu. Japonsko roste v současné době nejpomaleji ze všech asijských tygrů. Stále je nejbohatší, leč co do výnosů z ekonomiky jej brzy předežene Čína. Demokratická strana Japonska se profiluje více doleva. Spolu s obnovením růstu tak bude chtít snížit nezaměstnanost (nyní rekordních 3,5 milionu) a ulevit sociálně slabším.

V Japonsku vládly v posledních padesáti letech především pravicové kabinety. O uskutečnění levicového programu se proto mluví jako o snu. Naoto Kan se v projevu po svém zvolení k naplnění snu přihlásil s tím, že cíle DJP zůstávají stejné jako před velkým volebním vítězstvím levice v srpnu 2009 a že on osobně bojuje za příslušné hodnoty celý život. Agentury v této souvislosti připomněly jeho bohatou aktivistickou minulost.


Další informace:
AFP Japan's new PM enjoys 60 percent support in polls
BBC News Japan's new prime minister set to name cabinet
BBC News Naoto Kan becomes Japan's new prime minister


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.