Bolívie: znovuzvolený prezident Morales chce pokračovat v reformách

Evo Morales má podporu nejchudších občanů země, Indiánů. Jeho cesta se zatím osvědčila, místní ekonomika letos rostla nejvíce ze všech států celé Ameriky.

(sal)

09.12.2009 20:13

153409

Evo Morales v neděli získal podporu více než šedesát procent bolívijského národa. Foto Paulo Filgueiras, UN Photo

Staronový bolívijský prezident Evo Morales, který byl v neděli zvolen podruhé do úřadu, chce urychlit přijetí nové ústavy. Ta má posílit vliv původních obyvatel Bolívie na místní vládu a společnost. Kvůli volebnímu neúspěchu opozice bude mít Morales usnadněnu cestu k sociálním reformám.

Morales se ve své politice soustředí zejména na původní obyvatele Bolívie. Jejich pětašedesátiprocentní většina v populaci spolehlivě zajišťuje jeho převahu. Chápou jej jako jednoho ze svých. Proto byl taky zvolen ve svém druhém volebním období, což se v nestabilních zemích, k nimž Bolívie patří, nestává běžně.

V minulosti zajistil zvýšení sociálních dávek. Zavedl platby v hotovosti na podporu školní docházky dětí z chudých rodin. Starší lidé získali důchody navíc a péče o ženy na mateřské byla rozšířena i na ty, které nemají zdravotní pojištění. Tyto reformy byly financovány z vyššího zdanění nadnárodních ropných a plynových společností.

V posledních měsících se musel Morales soustředit na překonání ekonomické krize. Díky jeho úspěšným reformám roste letos bolívijská ekonomika o 2,5 až 3,5 pronceta, což je nejvyšší míra růstu ze všech zemí Severní i Jižní Ameriky.

Chce se soustředit na další prohlubování sociálních reforem, při kterých počítá s podporou místních obyvatel. Podle BBC jsou nejdůležitější body jeho politického programu tyto:
 
- Původním obyvatelům více práv a silnější zastoupení v politice.

- Přepracování právního řádu tak, aby právní obyčeje původních obyvatel měly stejný právní status jako oficiálně existující systém. Změna jmenování soudců, aby již nadále nebyli jmenování parlamentem.

- Decentralizace moci do čtyř úrovní autonomie resortní, regionální, obecní a kmenová.

Morales vede svou zem cestou socialismu, což podle kritiků z opozice brání přílivu zahraničního kapitálu. Zejména ropnému průmyslu jeho reformy vadí. Evo Morales ale jeho představitelům odpovídá svým volebním sloganem: „Chceme partnery, nikoli patrony.“ Podle BBC mu to zatím vychází.

Další informace:
CommonDreams Bolivian President to Deepen Social Revolution


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.