Jihokorejští voliči odmítli konfrontační politiku vůči Severu

Strana jihokorejského prezidenta I Mjong-baka utrpěla ve čtvrtečních volbách nečekaně drtivou porážku. Podle analytiků se o ni zasloužili zejména mladí voliči, kteří odsuzují konzervativní politiku vlády a konfrontační přístup k severnímu sousedovi.

(rbs)

03.06.2010 20:09

Lee

Prezident I Mjong-bak kritizoval sbližování obou Korejí od počátku kariéry. Po březnovém potopení korvety Čchonan, při němž zahynulo šestačtyřicet námořníků, svoje postoje ještě přitvrdil. Foto archiv WEF, flickr.com

Velká národní strana (GNP) jihokorejského prezidenta I Mjong-baka byla ve čtvrtečních volbách do oblastních zastupitelstev poražena opozicí. GNP se podařilo obhájit pouze šest z dvanácti guvernérských postů, které získala v minulých volbách. Podle opoziční Demokratické strany (DP) je neúspěch vládnoucí strany jasným veřejným signálem „proti prezidentově arogantní a povýšenecké politice“.

Vzhledem ke vzrůstajícímu napětí na Korejském poloostrově, jež bylo způsobeno potopením jihokorejské korvety, ze kterého je obviňována Severní Korea (KLDR), se očekávalo, že volby vyhraje právě GNP. Vůči severnímu sousedovi totiž tradičně prosazuje rázné, konfrontační přístupy. V Pjongjangu ale bylo obvinění z útoku odmítnuto a spolu s jihokorejskými liberály Severní Korea naléhala na voliče, aby prezidentovu stranu za tento přístup ve volbách potrestali.

Podle agenturních komentářů byl překvapivý výsledek voleb způsoben zejména vysokou volební účastí jihokorejské liberální mládeže, která odmítá prezidentovu konzervativní politiku obecně. I Mjong-bak dnes není kritizován pouze za nesmlouvavou diplomacii, ale též za některá vnitrostátní rozhodnutí. Jedním takovým je i kontroverzní a finančně náročný plán na vybudování několika přehrad a úpravu hlavních vodních toků, proti kterému bojují hlavně jihokorejští ochránci přírody.

Dle profesora Soongsilské univerzity v Soulu Kang Won-teka nicméně zůstává hlavním důvodem přesunu mladých voličů k liberální opozici strach ze zhoršujících se vztahů s KLDR. „Vyhrocení bezpečnostní otázky, k němuž došlo po desetiletích míru, logicky rozhněvalo dvaceti, třicetileté Korejce, kteří by se stali přímými oběťmi války,“ řekl v rozhovoru AFP.

Napětí mezi oběma Korejemi se má stát rovněž hlavní náplní velké východoasijské konference Šangri-la, která začíná v pátek v Singapuru. Konference se zúčastní i jihokorejský prezident, jenž bude dle organizátorů mluvit právě o nebezpečích, které pro jeho zemi představuje Severní Korea.


Další informace:
BBC News Setback for South Korea's president in local elections
AFP S.Korea's president suffers election setback
AFP Korean tensions top agenda at Asian security forum


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.