Jihomoravská ODS tlačí na Haška kvůli souběhu funkcí

Koalice ODS a ČSSD v Jihomoravském zastupitelstvu čeká smírčí jednání. ODS považuje paralelní výkon funkcí poslance a hejtmana Michala Haška za nezvládnutelný a hrozí odchodem z koalice, nevzdá-li se jednoho z postů.

(čtk)

02.06.2010 11:54

215115_mediafax_jakub_deml

Michal Hašek by podle ODS zároveň vykonávat funkci poslance i jihomoravského hejtmana nezvládnul. Foto Jakub Deml, Mediafax

Jihomoravská ODS vyvolala smírčí řízení se svým koaličním partnerem na kraji ČSSD. Vadí jí, že hejtman Michal Hašek (ČSSD) byl zvolen do Sněmovny a dosud neřekl, kterou z obou funkcí opustí. Práci hejtmana a poslance považuje ODS za neslučitelnou. Smírčí řízení potrvá patnáct dní, občanští demokraté po tu dobu nebudou chodit na zasedání rady. Když řízení skončí nezdarem, ODS opustí koalici, řekl dnes novinářům krajský předseda Jiří Kadrnka.

Hašek už dřív nepřímé výzvy ODS, ať se funkce hejtmana po úspěchu ve sněmovních volbách vzdá, označil za nepřímé vměšování do vnitřních záležitostí ČSSD. ODS to dnes odmítla. „Obsazení pozice hejtmana je věcí koaliční smlouvy a je v zájmu obyvatel Jihomoravského kraje, aby měla hejtmana na plný úvazek," uvedl Kadrnka. Hašek se ke sporu vyjádří dnes na dopolední tiskové konferenci.

Občanské demokraty mají ve smírčím řízení zastupovat tři lidé: Kadrnka, krajský radní Jaroslav Pospíšil a senátor a bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Ten již dřív koalici označil za potupnou pro ODS, občanští demokraté například spolu s ČSSD hlasovali pro proplácení zdravotnických poplatků v krajských nemocnicích, které zavedl právě Julínek.

„Do této chvíle jsme tolerovali, že Hašek vedl kampaň do Poslanecké sněmovny, že věci neprobíhaly, jak měly. Máme zásadní obavu, že v dvojkolejnosti funkcí by pokračoval stávající stav, který je škodlivý," uvedl Kadrnka.

Hašek se nad svoláním smírčího řízení podivil. Podle něj koaliční smlouva definuje, že v případě sporů strany nejdřív svolávají K6, tedy schůzku tří zástupců z každé strany, poté případně kluby zastupitelů. Ani jeden z těchto dvou typů schůzek ODS v souvislosti s jeho zvolením poslancem nesvolala, dodal. Jeho náměstek a předseda jihomoravské ČSSD Václav Božek má za to, že ani smírčí řízení ODS řádně nevyvolala.
Informaci údajně sociálním demokratům zaslala jen v textové zprávě.

Hašek už dříve řekl, že o svém angažmá v kraji, respektive v Poslanecké sněmovně, se rozhodne v červnu. Záležitost souvisí i s jeho možnou kandidaturou na předsedu ČSSD. Hašek ji zvažuje. Zájem kandidovat oznámil i první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Do Sněmovny Hašek kandidoval z 11. místa jihomoravské kandidátky, preferenční hlasy voličů ho však vynesly na první místo. Hejtman za to po volbách děkoval jako za silný mandát. Kandidoval s tím, že po volbách vítězných pro ČSSD by se mohl stát ministrem zemědělství. Sociální demokracie však nyní nemá velkou šanci na sestavení vlády.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.