Japonská vláda se kvůli americké základně rozpadá

Sociální demokracie - jedna ze tří stran japonské levicové koalice – se rozhodla odejít z vlády. Vadilo jí, že premiér nezvládl vyjednat rozsáhlejší stažení amerických vojsk z ostrova Okinawa a ještě propustil její předsedkyni, která jej za to kárala.

(pjed)

01.06.2010 13:13

Yukio_hatoyama_elected_japan_new_prime_minister_fh6t9w6osjdl

Hlavní postavy japonské levicové koalice krátce po vzniku vlády minulý rok: Mizuho Fukušimová, Jukia Hatojama a Šizuka Kamei. Foto archiv Linearcollider.org

Japonská Sociálnědemokratická strana (SDP) opustí vládu Jukia Hatojamy. Její vedení se tak rozhodlo během víkendu. Důvodem se stala dle tiskového vyjádření premiérova neschopnost splnit základní předvolební slib: zasadit se o odchod amerických vojáků ze základen na ostrově Okinawa. Japonská středolevá vláda – vzácný to úkaz v historii země – se tak po necelém roce existence rozpadá.

Hatojamův kabinet vznikl po volbách v srpnu 2009, jež přesvědčivě vyhrála premiérova Demokratická strana. Spolu s ní a s malou Novou lidovou stranou se SDP zavázala, že změní zahraničněpolitickou orientaci státu. Ta se za předchozích vlád Liberálnědemokratické strany zakládala na nekritické podpoře politiky USA v regionu i ve světě.

Sociální demokracie je v japonském systému přísně pacifistickou a důsledně levicovou silou, proto byl pro ni příslušný programový bod zásadní. V pátek Hatojama navíc odvolal její zástupkyni ve vládě ministryni pro záležitosti spotřebitelů Mizuho Fukušimovou, která premiérovu neschopnost splnit volební slib hlasitě kritizovala.

Bez podpory SDP ztrácí Hatojamův kabinet většinu v horní sněmovně. Díky drtivému vítězství z minulého roku má sice premiérova Demokratická strana převahu ve sněmovně dolní, a tak může spolu s lidovci vládnout dál, na 11. července jsou ale plánovány další senátní volby. Pokud je Hatojama prohraje, což je dle japonského tisku jisté, stane se tlak na jeho kabinet neúnosným.

Rozhodla Futenma
Symbolem Hatojamova neúspěchu i hlavním konkrétním argumentem pro odchod SDP z vlády se stala smlouva se Spojenými státy o budoucnosti základny Futenma, největšího z vojenských komplexů na ostrově Okinawa.

Na Okinawě sídlí polovina celého amerického kontingentu v zemi – bezmála třiadvacet tisíc vojáků. Místní si trvale stěžují na hluk a znečištění, jež provoz základen způsobuje, a od roku 1995, kdy zde tři příslušníci námořní pěchoty znásilnili dvanáctileté děvče, se rovněž mobilizuje protestní hnutí, které odsuzuje přítomnost amerických vojsk z principu.

Jedna z japonských pravicových vlád uzavřela v roce 2006 s USA smlouvu, dle níž mělo být celkem osm tisíc vojáků z Futenmy přesunuto do amerického teritoria na ostrov Guam a zbytek přesídlen na základnu Schwab v oblasti Henoko, do méně rušné části Okinawy. Japonská levice smlouvu dlouhodobě kritizovala jako nedůslednou. Konkrétně Hatojama pak slíbil, že prosadí, aby vojáků odešlo z Okinawy více.

Hatojamův ministr zahraničí Kacuja Okada jednal s Hillary Clintonovou několik měsíců. Na začátku května však musel premiér přiznat, že se mu Američany přesvědčit nepodařilo.

Omluva nepomůže
Jukia Hatojama se obyvatelům Okinawy i všem Japoncům za neúspěch omluvil. „Žádat odchod amerických vojsk a současně neohrozit japonské bezpečnostní zájmy se ukázalo jako nemožné,“ uvedl na vysvětlenou.

Podle japonského tisku však premiérovi ani pokora nepomůže. Se souvisejícím poklesem popularity pod dvacet procent a následným odchodem SDP z vlády Hatojamova pozice notně oslabila. Stranu má pevně v rukou Ičiro Ozawa, přezdívaný Kingmaker, a na zásadní hospodářské oživení, které by mohlo premiérovi ještě pomoci, to v zemi příliš nevypadá.


Další informace:
Japan Times SDP decides to bolt from ruling coalition
Japan Times Hatoyama finds SDP joining his foes
AFP Japan's PM vows to fight on despite pressure to quit
BBC News Socialists leave Japan coalition over Okinawa issue


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Dodatek Středa, 2.Června 2010, 07:41:19

Ve středu 2. června, to jest den po vydání původní zprávy, Jukio Hatojama rezignoval. Japonskou vládu tvořenou koalicí Demokratické a Nové lidové strany povede nejspíše dosavadní ministr financí Naoto Kan.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.