Ruské kulturní dědictví mizí pod přívaly betonu

Evropsky hodnotnou architekturu mnoha ruských měst nahrazují ohavné budovy. Problém je způsoben zejména korupcí.

(sal)

08.12.2009 18:18

Samara

Samara: obsahuje pozoruhodné monumenty architektury neoklasické, art nouveau, konstruktivistické, industriální a poválečné. Foto emile_kh, flickr.com

Historická architektura ruských měst valem mizí. Kulturně významné domy jsou nahrazovány betonovými kolosy úředních budov, varovala dnes skupina mezinárodních expertů. Týká se to nejen Moskvy, ale i dalších měst s architekturou evropského významu.

Odborníci považují za velmi hodnotné zejména historické dřevěné domy. Oceňují jejich vyřezávané ozdoby na oknech, dveřích, římsách a štítech. Architekti a další odborníci zpracovali studii, podle které byla v uplynulých sedmi letech ve starších čtvrtích ruských měst srovnána se zemí až třetina takových domů.

Architekti se zvláště bojí o město Samara na řece Volze. To obsahuje pozoruhodné monumenty architektury neoklasické, art nouveau, konstruktivistické, industriální a poválečné. Ve městě se nalézá také vrcholné dílo avantgardy -- sovětská tovární kantýna ve tvaru srpu a kladiva. Po konci sovětského impéria zkorumpovaná samospráva dopustila zničení rozsáhlých oblastí Samary.

„Návštěvník Samary mohl být nadšen z toho, že objevil evropsky významné město, které zná minimum lidí. Ale starší ulice v centru a předměstí plná zahrad dnes ničí tsunami betonu,“ říká společná zpráva organizací Zachraň evropské dědictví a Společnosti za zachování moskevské architektury.

Podle architektů je podobný trend viditelný i v dalších významných městech. Zmiňují se o čtvrtém největším ruském městě Nižném Novgorodu, Tomsku na Sibiři, Jekatěrinburgu a Ufě v oblasti Uralu.

„Historickou zástavbu vinou korupce nahrazují ohavné úřední budovy. V jiných případech budovy záhadně shoří. A několikrát už došlo i na vraždu architektů,“ uvádí Luke Harding pro Guardian.

Další informace:
Guardian Concrete tsunami is wiping out Russian heritage, say architects


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.