První debata Nečase s Paroubkem: bez překvapení i konfrontace

ČTK uvedla, že ČSSD dle Nečase zvýší nezaměstnanost, zatímco dle Paroubka zvýší ekonomický růst.

(red)

23.05.2010 13:43


Spoluautor: ČTK

322285_mediafax_tomas_tkacik

Petr Nečas a Jiří Paroubek v dnešní Partii. Foto Tomáš Tkáčik, Mediafax

První ze tří předvolebních debat lídrů sociální demokracie a občanských demokratů Jiřího Paroubka a Petra Nečase se nesla v poklidném duchu, bez překvapení a zvláštních konfrontací. Přispěla k tomu zřejmě dramaturgie pořadu Partie TV Prima, která kladla důraz především na monology, i pečlivá příprava obou protagonistů.

V časově vymezených blocích většinou oba politici představovali záměry svých stran v šesti vybraných oblastech. Opakovali tak v zásadě body ze svých volebních programů.

Zvýšení firemních daní z příjmů a odvodů na sociální pojištění o jedno procento, které navrhuje ČSSD, způsobí zánik šedesáti tisíc pracovních míst, uvedl volební lídr ODS Petr Nečas. Předseda ČSSD Jiří Paroubek to ale popřel. Podle něj ČSSD například přivede do zdravotnictví dvanáct tisíc nezaměstnaných jako ošetřovatelů.

Paroubek také slíbil, že do konce října, bude-li ve vládě, předloží Národní plán boje proti korupci se zavedením majetkových přiznání pro lidi s majetkem nad deset milionů korun.

„Až jedna třetina firem říká, že bude zvažovat v případě vítězství sociální demokracie odchod do zahraničí. Tomu chceme zabránit," řekl Nečas. Paroubek naopak občanské demokraty obvinil, že se chtějí „prošetřit až k nule" a jako řešení opakovaně uvedl hospodářský růst.

Tvrdil také, že je to věc, kterou dokáže ČSSD svými plány zařídit a že ČSSD má jediný „opravdu konzistentní prorůstový program". Slovo „konzistentní" použil opakovaně i Nečas, když mluvil o receptech ODS.

Oba lídři se vzájemně předháněli v tvrzeních, která z minulých vlád zanechala zemi a hospodářství v horším stavu. Nečas tvrdil, že pokud se uskuteční program české levice, povede to ke státnímu bankrotu. Paroubek mu řekl, že žádný bankrot Česku nehrozí, a to i „přes vaše řecké hospodaření".

Stejně tak se trumfovali, která z minulých vlád zajistila vyšší růst důchodů nebo snížení míry korupce. Paroubek Nečasovi vyčetl, že ODS odmítla podpořit protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny (za ČSSD) nebo zákon o regulaci lobbingu.

„K 31. říjnu, pokud vznikne vláda sociální demokracie, chci předložit do vlády Národní plán boje proti korupci, důležitou součástí toho plánu jsou také majetková přiznání nad deset milionů korun, posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu," slíbil Paroubek.

Nečas zase slíbil zpřísnit o dva až tři roky tresty vězení pro veřejné činitele, kteří budou přistiženi při korupci. V případě veřejných zakázek chce maximálně zprůhlednit výběrové řízení a členy výběrové komise losovat.

Debata zřejmě nepřetáhla žádného voliče ČSSD k ODS či naopak, pomohla ale oběma stranám společně, neboť přispívá k vytváření dojmu, že volby jsou především střetem těchto dvou stran.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.