Kodaňský summit je také velkým svátkem světové občanské společnosti

Kromě politických vyjednavačů do Kodaně přicestovali také občanští aktivisté, aby se množstvím různých akcí pokusili přispět k uzavření co nejpřísnější dohody.

(sea)

08.12.2009 14:47

Climatechange

Nenásilnou občanskou neposlušností přijely do Kodaně svou frustraci z klimatických změn vyjádřit tisíce aktivistů. Foto Andrew*, flickr.com

Za uzavření co nejpřísnější dohody ke klimatickým změnám bude po dobu kodaňské konference manifestovat až padesát tisíc lidí. Jejich aktivity mohou přitáhnout stejnou míru pozornosti jako samo jednání o klimatické dohodě, píše George Webster pro portál CNN.

Očekávají se možné konfrontace aktivistů s politickými představiteli. Ačkoliv je konferenční centrum přísně střeženo, aktivisté slibují „překonat bariéry“ a předat své poselství delegátům, mezi nimiž je například americký prezident Barack Obama nebo čínský premiér Wen Ťia-pao.

Mezinárodní občanské iniciativy se zde představí v mnoha rozmanitých podobách: v Kodani vystoupí například britská skupina proti leteckému průmyslu, indická iniciativa proti geneticky modifikovaným organismům či brazilští příznivci zemědělské reformy.

Aktivistům vadí řada stránek kodaňského procesu, vlivem lobbistů na klimatickou politiku počínaje, přes opatření vůči zemím nejhůře postiženým klimatickými změnami a nespolehlivostí tržních řešení, jako je obchodování s emisemi, konče.

Série koordinovaných aktivit započne v pátek. Poutavou podívanou slibuje například „bicyklová blokáda“ ze starých jízdních kol. Ekologická organizace Přátelé Země na sobotu naplánovala hromadnou manifestaci, kterou chce upozornit na takzvaný klimatický dluh znečišťujících zemí bohatého Severu vůči zemím chudého Jihu.

Pátý týden protestní hladovky načali při zahájení kodaňské konference stovky lidí z dvaadvaceti zemí. „Držím hladovku, protože ostatní formy aktivismu zjevně nefungují dost rychle, i když jsou velmi potřebné,“ vysvětlila jedna z organizátorek půstu, pětadvacetiletá Dánka Anna Keenanová. Účastníci chtějí hladovět alespoň do konce summitu. Celkem to bude více než čtyřicet dnů.

Hladovka protestujících je podle šéfa klimatického panelu OSN Yva de Boera příznakem nesmírné frustrace veřejnosti. „Rozumím tomu a respektuji je. Neměli by ale ohrožovat vlastní zdraví,“ uvedl Boer.

Na středu 16. prosince, kdy do Kodaně dorazí čelní světoví představitelé, plánuje mezinárodní Hnutí za klimatickou spravedlnost summit na jeden den ovládnout a přeměnit jej v lidové shromáždění. „Naším záměrem je proniknout na konferenci a předložit vlastní program jednání, jenž vychází z práva původních národů na půdu a soustředí se především na škody napáchané současným ekonomickým systémem,“ řekl britský klimatický aktivista Robert Tyler.

Jak chtějí členové hnutí do střeženého konferenčního sálu proniknout, není jasné. Dánská policie má instrukce demonstranty zastavit do tří set metrů od místa konání konference. Aktivisté jsou odhodláni držet se při všech akcích metod nenásilné občanské neposlušnosti.

Další informace:
Common Dreams The Most Vital Delegates Arrive in Copenhagen
IPS Hunger Strikers in "Moral Call to Action"


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.