Co jste dělal a v co jste věřil, když vám bylo dvacet?

V polovině 80. let minulého století uspořádala Lenka Procházková anketu, ve které se ptala několika desítek lidí, jakou radu by dali dvacetiletým, kteří touží po zlepšení poměrů. Redakce DR dnes publikuje tehdejší odpověď Pavla Červíčka.

Lenka_prochazkova

Lenka Procházková

22.05.2010 06:00

Lenka Procházková

Anketa na pokračování

„Naše situace se mi zdá úplně bezvýchodnou. Budeme si zvykat, a kdo si nezvykne, bude na tom špatně. Vidím budoucnost černě. Co vůbec můžeme dělat…?“

(...)

Tyto neveselé úvahy mě nakonec přivedly k myšlence uspořádat tuto anketu. (Název jsem si vypůjčila od svého otce, jeho články v časopise MY byly tištěny pod stejným titulkem.) Mám jen dvě otázky:

1. Co jste dělal(a) a v co jste věřil(a), když Vám bylo dvacet?

2. Jakou radu byste dal(a) dnešním dvacetiletým lidem žijícím v Československu?

Lenka Procházková
Praha, 1985

1) Když mi bylo dvacet, studoval jsem v Praze a věřil v Boha. Bohužel se podařilo mocipánům (bylo to na počátku 60. let) dosáhnout toho, že jsem měl strach svou víru veřejně vyznávat a že jsem měl o křesťanství pouze nedokonalou, nedostatečnou představu.

2) Dnešním dvacetiletým lidem žijícím v Československu bych radil, aby hledali cestu k pravému náboženství, ke křesťanství. Aby se snažili opatřit si úplnou a nikým nepřepsanou Bibli, aby se nespokojili s tím, na co se eventuálně rozpomenou z katechismu jejich rodiče a prarodiče, ani s tím, co se církvím v Československu oficiálně dovoluje dělat a říkat, aby nevěřili, že jen toto je křesťanství, že jen toto je náboženství. Aby nevěřili, co o náboženství říkají ateisté, nýbrž aby se pídili po tom, co o náboženství říká Písmo, věřící a religionisté. To jim pomůže najít smysl života.

Dr. Pavel Červíček, Darmstadt

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.