Spor Kubiceho s ČSSD bude rozhodovat nový soudce

Vrchní soud v Praze odvolal soudce Jirsu. Žaloba sociálních demokratů se musí znovu projednat.

(dar)

08.12.2009 11:42

Kubice

Jan Kubice si u soudu ještě posedí víc než dost. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Česká strana sociálně demokratická uspěla s námitkou na podjatost soudce Jaromíra Jirsy v případu žaloby na bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho.

Tzv. Kubiceho zpráva unikla do médií před parlamentními volbami v roce 2006 a podle ČSSD významně ovlivnila výsledek voleb v její neprospěch. Zpráva hovořila o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, obsahovala však mnoho nepravdivých tvrzení.

Ve své žalobě požadovala ČSSD finanční odškodné a veřejnou omluvu. Pražský městský soud žalobu zamítl s odůvodněním, že zpráva o ČSSD nikde explicitně nehovořila. Sociální demokraté se proti rozsudku odvolali a vznesli námitku proti podjatosti soudce Jaromíra Jirsy. Upozornili, že se Jirsa loni v listopadu sešel s Kubicem na veřejné debatě o vztahu politiky a justice. Oba hosté byli tehdy na debatu pozváni. Jirsa zde bavil publikum narážkami na proces, za což jej pokáral i tehdejší ministr spravedlnosti Pospíšil. Jirsa se tehdy hájil tím, že žádné ustanovení zákona o soudcích a soudech neporušil.

Vrchní soud včera námitce ČSSD vyhověl. „Protože je třeba v občanském soudním řízení jakékoli pochybnosti o nepodjatosti soudce odstranit, je podle názoru odvolacího soudu na místě, aby JUDr. Jirsa byl z projednávání a rozhodování v této věci vyloučen," uvádí se v usnesení soudu. Nového soudce vybere šéf pražského městského soudu Jan Sváček.

Další informace:
Aktuálně.cz: ČSSD si na spor s Kubicem vymohla nového soudce
Lidovky.cz: Soud vrací žalobu ČSSD na Kubiceho na stůl. Bez soudce Jirsy
iDnes.cz: Soud musí znovu projednat žalobu ČSSD kvůli Kubicově zprávě


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.