Válka v Afghánistánu může stát více než jeden a půl bilionu dolarů

Americký senátní výbor podpořil zákon, který uvolní dalších třicet tři miliard dolarů na válku v Afghánistánu. Někteří analytici ale tvrdí, že válka nemůže skončit úspěchem a celkové náklady na boj s Tálibánem budou mnohem vyšší, než se předpokládá.

(rbs)

20.05.2010 13:09

4142566537_e366b4d844_b

Ještě dražší než válka v Afhánistánu bude dle odborníků válka v Iráku. Dle Joa Stiglitze a Lindy Belimesové mohou konečné náklady přesáhnout v přepočtu padesát bilionů korun. Tato suma by pokryla příjmy České republiky na padesát let. Foto ISAF Public Affairs

Dalších třiatřicet miliard dolarů by dle nového zákona, který minulý čtvrtek doporučil americký senátní výbor ke schválení, mělo putovat na výdaje spojené s válkou v Afghánistánu. Částka navyšuje stotřicetimiliardový příspěvek, který kongresmani poskytli na afghánskou válku pro první polovinu roku 2010 již dříve.

Někteří analytici v této souvislosti připomínají, že výdaje na vojenské operace proti hnutí Tálibán rostou do větších rozměrů, než se předpokládá, a celkově by mohly překročit i hranici jednoho a půl bilionu dolarů. Tyto peníze by dle jejich názoru bylo lepší investovat do domácí ekonomiky.

Dle předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové bude těžké zákon o navýšení financí pro operace v Afghánistánu prosadit. Někteří demokratičtí poslanci jsou podle prognóz proti navyšování válečného rozpočtu a nemuseli by pro něj hlasovat.

Mezi odborníky se množí i názory, že válka s Tálibánem se již nedá vyhrát.  „Proč dáváme tolik peněz do afghánské války, kterou po sovětském vzoru prohráváme místo toho, abychom je investovali do rozvoje (našich) komunit?,“ ptal se v této souvislosti řečnicky Michael Intriligator z Milkenova institutu, který se zabývá analýzami americké ekonomiky, na pondělní tématické konferenci, pořádané nadací Nová Amerika a sdružením Ekonomové pro mír a bezpečnost.

„Děláme stejné chyby jako Sověti … kteří nakonec odešli poraženi a nedosáhli žádného ze svých cílů,“ uvedl dále.

Ještě dráž by mohla přijít americké daňové poplatníky válka v Iráku. Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz společně s harvardskou profesorkou Lindou Blimesovou spočítali, že celkové dlouhodobé výdaje na iráckou válku se mohou vyšplhat až na tři biliony dolarů (tj. přes padesát státních rozpočtů ČR).

I další odborníci, kteří se účastnili pondělní konference, vyjádřili obavy z množství lidských i materiálních zdrojů investovaných do války proti Tálibánu. Miriam Pembertonová z Institutu politických zasadila téma do širších souvislostí: „Bude-li schválen klimatický zákon, dostane budování americké zelené ekonomiky ohromný impulz (...) budoucnost stávajícího návrhu je ale nejistá (...) stejně dobře šlo nicméně k příslušnému účelu použít i peníze ušetřené z afghánské války.“

Intrigator ve svém projevu zdůraznil také cenu lidských životů, které si válka bere, a to nejen amerických vojáků, ale také afghánských civilistů, kteří jsou válkou ohroženi. „Nemůžeme rozeznat povstalce od civilních obyvatel, takže zabíjíme i spoustu nevinných lidí,“ shrnul v závěru výstupu.

Další informace:
IPS Bill for Afghan War Could Run Into the Trillions


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.