Dvacet tisíc Rumunů demonstruje proti snižování mezd

Rumunská vláda chystá snižování mezd pracovníků ve veřejném sektoru: učitelům, lékařům, horníkům a dalším skupinám obyvatel, zejména sníží také důchody. To vyvolalo protesty.

Asi dvacet tisíc pracovníků veřejného sektoru se dnes shromáždilo v centru Bukurešti na protest proti chystanému radikálnímu snižování platů. Informovala o tom agentura AP. Vláda chce snížit mzdy v rámci úsporného balíčku, který má pomoci zlepšit špatnou ekonomickou situaci země.

Dvouhodinového protestu se zúčastnili lékaři, učitelé, horníci a další zaměstnanci placení z veřejného rozpočtu. Demonstraci podpořili také důchodci.

Odbory již dříve odmítly vládní plán na snížení platů o jednu čtvrtinu a důchodů o patnáct procent. Kabinet přesto trvá na tom, že škrty na mzdové výdaje jsou nutné ke snížení rozpočtového schodku. Část připravovaných opatření by měla začít platit od června.

Rumunsko si od Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Světové banky loni vypůjčilo dvacet miliard eur (téměř 514 miliard korun), aby mělo na úhrady platů státních zaměstnanců.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.