Socialisté se sjeli do Prahy. Povede je opět Rasmussen

V Praze se koná kongres Strany evropských socialistů. Vedle tradičních témat se chtějí věnovat i udržitelnému rozvoji a boji proti klimatickým změnám.

(dar)

07.12.2009 19:27

Rasmussen

Rasmussen vyzval k hledání nové vize Evropy. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Do Prahy se sjelo na tisíc delegátů dvoudenního kongresu Strany evropských socialistů (PES). Kongres se poprvé koná v jedné z nových členských zemí Evropské unie. Socialisté tak chtěli podpořit ČSSD, od které očekávají vítězství v nadcházejících volbách.

Kongres se snažil reflektovat poslední neúspěchy socialistických stran a zároveň definovat nové priority. „Procházíme těžkými časy, více voleb prohráváme než vyhráváme," přiznal generální tajemník PES Philip Cordery. Podle jeho názoru musí socialisté zahájit debatu o sociálním, ekonomickém a ekologickém modelu pro 21. století.

S Corderym souhlasí i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ten ve svém projevu zdůraznil, že s pouhou ochranou sociálních jistot si již socialisté nevystačí. Podle Paroubka musí nyní přesvědčit, že znají recept na překonání krize a na obnovu zdravého, ekologického a sociálně spravedlivého růstu.

Socialisté na sjezdu vybrali i svého předsedu. Staronovým šéfem se stal Dán Poul Nyrup Rasmussen. Bývalého dánského premiéra, jenž byl také jediným kandidátem, zvolilo 327 delegátů. Proti bylo pouze šest. Podle Rasmussena nedokázali socialisté dostatečně vysvětlit, že ekonomická krize je selháním pravicové ideologie. Nyní levice musí nabídnout novou vizi Evropy.

Mezi priority by měla patřit odvážná finanční reforma, záruka vzdělání a zaměstnání pro každého, trvale udržitelný rozvoj a boj proti klimatickým změnám. Politikům na kodaňském summitu o klimatických změnách Rasmussen vzkázal, aby byli odvážní: „Přijměte opatření, která myslí i na naše děti," řekl.

Dále vzpomenul i amerického prezidenta Obamu: „Musíme být čitelnější, srozumitelnější a musíme hovořit o naději, která není někde ve vzduchu, ale propojuje se s konkrétními ambicemi," prohlásil ve svém projevu.

Předseda socialistické frakce v Evropském parlamentu Martin Schulz označil za jednu z priorit regulaci spekulativní ekonomiky. „Omezit spekulace, zrušit daňové ráje. To je to, co musíme říkat jako evropští socialisté," uvedl Schulz.

Další informace:
Ihned.cz: Evropská levice se nechá inspirovat Obamou
Lidovky.cz: Paroubek chce přesvědčit, že socialisté mají recept na krizi
Ct24.cz: V čele evropských socialistů zůstává Rasmussen


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.