Liška ovládl Stranu zelených. Jednu z mnoha

Od nástupu Martina Bursíka do funkce předsedy Strany zelených u nás vznikly tři další zelené strany. A vznikly také další tři strany s jiným jménem, ale s velmi blízkým programem.

(red)

07.12.2009 12:11

Stetina2

Senátor Štětina: Nepozvali mě, tak jsem nepřijel. Foto Jaromír Štětina

Ondřej Liška o víkendu zcela ovládl českou Stranu zelených. Česká média jeho vítězství hodnotí jako hořké (Aktuálně.cz) nebo jako vítězství bursíkovců a exunionistů (Právo).

Lidovky.cz doporučují na svém webu článek nazvaný Politologové se shodují: Liška zelené nezachrání. Podle politologů není zvolení Ondřeje Lišky do čela Strany zelených krokem, který by straně pomohl k nárůstu volebních preferencí. „Liška v této funkci již nějakou dobu je a těžko říct, zda jeho znovuzvolení může dát straně nějaký nový personální náboj. Podle mého názoru samotná osoba předsedy preference nezvedne,“ řekl Lidovkám.cz politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha.

Hlavní důvod, proč Strana zelených nezískala jediný mandát ve čtyřech volbách po sobě (ve dvou senátních, v krajských a v evropských), spočívá v roztříštěnosti zeleného hnutí. Po nástupu Martina Bursíka do vedení Strany zelených ji v několika vlnách opustily desítky, možná stovky členů.

Někteří z nich založili jiné zelené strany. Od nástupu Bursíka do funkce vznikly celkem tři. Politické hnutí Zelení bylo přímou reakcí na jeho silové převzetí moci, Demokratická strana zelených odpovědí na loňskou čistku a Zelená levice vzniká jako reakce na pravicovou politiku Bursíkova a Liškova vedení. Žádné z nich se nepodařilo získat větší podporu voličů, i když politické hnutí Zelení mělo k získání mandátu blíže než Strana zelených: jeho kandidátka Táňa Fischerová v roce 2006 neuspěla až ve druhém kole senátních voleb.

Kromě stran zelených vznikly po Bursíkově nástupu do funkce další tři strany, které zeleným přímo konkurují svým programem. Jedná se o Klíčové hnutí Táni Fischerové, které má radikální kulturně-ekologický program transformace společnosti. Straně zelených bude voliče přebírat rovněž Pirátská strana, jejíž jediný europoslanec je součástí klubu zelených stran.

Co do počtu hlasů asi nejvážnější konkurencí Straně zelených bude Strana přímé demokracie – Věci veřejné, která kromě určitého programového překryvu má i prostředky na kampaň a výrazného volebního lídra v osobě Radka Johna.

Rozštěpenost zeleného politického proudu, která nastala po Bursíkově převzetí strany, navíc podtrhuje skutečnost, že jeho ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg nyní předsedá TOP 09. K tomu v Senátu zasedá za Stranu zelených Jaromír Štětina, který na brněnském sjezdu nebyl. „Nepozvali mě, tak jsem nepřijel,“ řekl Deníku Referendum Štětina.


Další informace:
Zelení www.hnutizeleni.cz
Demokratická strana zelených www.vasedsz.cz
Zelená levice http://green.left.sweb.cz/
Klíčové hnutí www.klicovehnuti.cz
Česká pirátská strana www.ceskapiratskastrana.cz
Věci veřejné www.veciverejne.cz

Lidovky.cz Politologové se shodují: Liška zelené nezachrání
Aktuálně.cz Zelené zcela ovládl Liška, opozice prohrála úplně vše


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Petr Salamon - student, Frýdek-Místek

Pondělí, 7.Prosince 2009, 12:02:42

Věci veřejné bych mezi zelené strany neřadil. Cituji z programu: "Podporujeme prodloužení životnosti a navýšení kapacit stávajících jaderných elektráren a výstavbu nových, moderních jaderných technologií na základě vstřícné, neideologické a široké debaty o jaderné energetice. Není pochyb, že z nabízených alternativ vyváženého energetického mixu je její majoritní podíl do budoucna zatím nejpřijatelnější a to jak z bezpečnostního hlediska tak ekonomicky a ekologicky.(...) Globální oteplování nelze slepě dávat do přímé a jediné souvislosti s lidskou činností. (...) # Jsme si vědomi omezeného potenciálu obnovitelných zdrojů energie v českých podmínkách. Jako zdroje jsou stále jen omezeně přijatelné jak ekologicky, tak ekonomicky a není rozumné uměle dotovat jejich masový rozvoj. Uvažujeme o nich zatím jako o alternativách individuálního a lokálního využití."

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.