Německý ústavní soud rozhodl ve prospěch půjčky Řecku

Němečtí akademici podali stížnost k ústavnímu soudu v Karlsruhe. Požadovali, aby byla zablokována finanční pomoc Německa Řecku. Soud jejich stížnost odmítl.

Pětičlenná skupina německých profesorů podala v pátek ústavní stížnost k německému ústavnímu soudu v Karlsruhe. Akademici požadovali, aby soud zablokoval finanční pomoc zadluženému Řecku. Soud dnes jejich žádost odmítl.

Stěžovatelé požadovali, aby ústavní soud vydal předběžné opatření, jímž by se zabránilo převzetí záruk za dluhy Řecka. Německý ústavní soud jejich stížnost odmítl. Soud vyjádřil názor, že nejsou oprávněnými osobami k podání stížnosti ve smyslu č. 14 Ústavy. Argumentoval tím, že stěžovatelé nepřednesli žádné konkrétní důkazy o tom, že by mohli být těmito zárukami těžce a nevratně postiženi.

Dolní komora německého parlamentu podle očekávání v pátek schválila návrh zákona, díky kterému Německo přispěje do balíku 110 miliard eur na záchranu řecké ekonomiky.

Německo dodá do celkové sumy pro Řecko v příštích třech letech úvěry v souhrnné výši 22,4 miliardy eur, tedy asi 580 miliard korun. K tomuto balíku by se měly přidat i německé banky. Nad rámec pomoci pošlou osm miliard eur.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.