Zemřela chartistka Jarmila Bělíková

Signatářka Charty 77 a spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) Jarmila Bělíková ve čtvrtek ráno zemřela. V devadesátých letech se věnovala psychologické praxi.

(čtk)

06.05.2010 18:49


Spoluautor: Anna Voňavková

Belikova

Jarmila Bělíková na fotografii ze sedmdesátých let. Foto VONS

Po dlouhé a těžké nemoci zemřela ve čtvrtek ráno signatářka Charty 77 a zakládající členka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) Jarmila Bělíková. ČTK o tom informoval někdejší disident Jan Ruml, který se o dvaašedesátiletou dámu spolu s manželkou v posledních měsících staral.

Jarmila byla bojovnice, byla charakterní člověk, který se za žádných okolností nebál říkat pravdu," zavzpomínal Ruml na ženu, která Chartu 77 podepsala ve svých necelých třiceti letech.

Vystudovala psychologii, v Psychiatrické léčebně v Želivi pracovala s alkoholičkami. V sedmdesátých letech se přestěhovala do Prahy.  „Byla kurátorkou také pro romskou problematiku. Po podpisu Charty ji ale z národního výboru vyhodili," připomněl na dotaz Deníku Referendum její spolupracovník z VONS Petr Uhl. Poté pracovala jako uklízečka.

V květnu 1979 byla Bělíková spolu s devíti dalšími členy VONS uvězněna a stíhána. V procesu proti VONS na podzim 1979 nebyla sice spolu s Ladislavem Lisem, Václavem Malým a Jiřím Němcem postavena před soud, ve vazbě však byla sedm měsíců. Poté byla i nadále perzekvována.

„V devadesátých letech se rozhodla oproti mnohým kolegům nevstoupit do politiky, ale naopak pokračovat v praxi v psychologické poradně,“ dodal Uhl.

V roce 2001 Bělíkovou vyznamenal tehdejší prezident a někdejší disident Václav Havel za zásluhy pro Českou republiku.

Pohřeb Jarmily Bělíkové se uskuteční v pátek 14. května v poledne ve Velké síni strašnického krematoria. Obřadu by se měl účastnit i biskup Václav Malý.


A co si myslíte vy? Diskuse (4 příspěvky)

Čtvrtek, 6.Května 2010, 17:54:0

..je příznačné, že si smrti J.B.všimly jen České noviny a Vy. Znala jsem ji málo a tak trochu "z druhé ruky",ale byla to osobnost,na kterou nezapomenu.
Nebylo jich moc, ale o to méně o nich víme. Žijí totiž často v nedůstojných podmínkách plynoucích mj. z nepatrných důchodů,které jim byly vyměřeny jako osobám "práce se štítícím" či "příživníkům", ježto daly přednost usilování o svobodu,a ještě ke všemu nejen o tu vlastní, před kariérou a tím vším ostatním.
Z podobných osudů plyne nejedno poučení. Nevím ale, jestli na veřejném poli existuje horší NEKOREKTNOST, než je snaha POUČOVAT, takže mi zbývá jen malé Requiem ..

František Kostlán - Praha

Čtvrtek, 6.Května 2010, 21:05:9

Smutek. Znal jsem Jarmilu dlouho a dobře - bezesporu patřila k největším osobnostem, které jsem poznal.

Martin Šimsa - filosof, Litoměřice

vzpomínka na Jarmilu Pátek, 7.Května 2010, 09:41:32

Vzpomínám, jak se u nás v Brně, odkud pocházela, objevila krátce po Chartě, na počátku roku 1977, veselá, elegantní, odvážná dáma. Pak jsme se vídali na různých akcích a setkáních Charty. Spolu s Danou Němcovou byla ozdobou desítky lidí z VONS, kteří byli uvězněni v roce 1978. Nedávno jsem o ní viděl dokument a říkal jsem si, že bych se měl za ní také někdy stavit. Měla a má můj obdiv, že obětavě pracovala ve VONSu v nejhorších letech, kdy řada chartistů emigrovala a stupňovaly se fyzické útoky StB, tedy v letech 1980, 1981 a 1982. Děkuji Honzovi Rumlovi a jeho ženě, že jí pomáhali.

František Kostlán - Praha

Pátek, 7.Května 2010, 16:47:36

Děkuji za připomenutí. I já jim děkuji. A také Bobšovi a Regině Rősslerovým, kteří se o Jarmilku starali také dlouho a obětavě.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.