Řecko: výročí zastřelení demonstranta přineslo další srážky s policií

Pochod tisíců studentů k uctění památky Alexandrose Grigoropoulose skončil v oblacích slzného plynu a dešti kamení.

Zhruba tři tisíce studentů a anarchistů si v neděli v Athénách chtělo připomenout výročí zastřelení patnáctiletého Alexandrose Grigoropoulose. Jeho smrt loni odstartovala dva týdny pouličních nepokojů. Současná řecká vláda prohlásila, že nehodlá nic podobného tolerovat, již v sobotu proto policie podnikla razii ve skrýši anarchistů, kde měla odhalit kanystry s benzínem, kladiva a plynové masky. Při razii bylo zatčeno přibližně dvacet osob, celkem však policie den před výročím zadržela kolem 160 lidí.

V neděli zatýkání pokračovalo poté, co demonstranti údajně zaútočili na policii kamením a zápalnými lahvemi. Řecká policie zadržela asi 100 osob. K protestům došlo i v druhém největším řeckém městě Soluni (Thessaloniki). Podle policie se při příležitosti výročí do Řecka sjeli anarchisté a levicoví radikálové z celé Evropy.

Řecký ministr civilní obrany Michalis Chrisochoidis prohlásil, že zastřelení Grigoropoulose byl „akt krajní policejní brutality, který vyděsil naše kolektivní vědomí“, ale násilné střety s policií nebude řecká vláda tolerovat. „Mladí lidé správně vyšli do ulic vyjádřit své rozhořčení. Nebudeme ale opakovaně tolerovat násilí a teror v centru Athén a dalších měst. Nevydáme Athény vandalům,“ uvedl Chrisochoidis.

Nečekanou vlnu loňských demonstrací podle všeho přiživila deziluze mladé generace, postižené ztrátou perspektivy: téměř tři čtvrtiny mladých ve věku 18–25 let byly loni bez práce, v Řecku jsou nízké nástupní mzdy a každý pátý člověk žije pod hranicí chudoby.

Další informace:
Guardian Riots break out in Greece on anniversary of police shooting
Al Jazeera Arrests mark Greek riot anniversary
BBC World Clashes erupt as Athens marks teen death anniversary

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.