Klaus vetoval navýšení mateřské. ČSSD: Stejně prosadíme svou

Václav Klaus dnes vetoval novelu zákona o nemocenském pojištění, která vracela výši mateřské na loňskou úroveň. Sociální demokraté podle svých slov zvýšení prosadí. Buď do voleb, anebo po nich.

(vd)

29.04.2010 14:00

263077_mediafax_mikulas_krepelka

Václav Klaus: Říkám ne. Jiří Paroubek: Ale ano. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Prezident republiky podle očekávání vrátil Poslanecké sněmovně zákon o navýšení mateřské na loňskou úroveň. Klaus své veto zdůvodnil neúměrným navýšením státního rozpočtu. Prezident tak dostál svých slov o tom, že nepodepíše žádný zákon, který by navýšil schodek státního rozpočtu.

„I když je tato úprava dávek v mateřství v naší zemi vnímána citlivě, je třeba připomenout, že v mezinárodním srovnání je u nás doba jejich poskytování nadstandardně dlouhá. To je dáno také délkou a výší poskytovaného rodičovského příspěvku (2 až 4 roky v závislosti na jeho výši).

Provedené úpravy se nedotkly porodného, ani daňových úlev rodin s dětmi. Peněžitou pomoc v mateřství nelze vnímat osamoceně, ale v kontextu všech podpor, které rodiny s dětmi získávají,“ píše ve svém zdůvodnění prezident.

Podle prezidenta nejsou dodatečné výdaje kryty ani příjmem z pojistného, ani jinými rozpočtovými příjmy, takže nutně dojde k prohloubení deficitu. „To je v příkrém rozporu se zákonem o státním rozpočtu na letošní rok (schváleným i hlasy těch, kteří tuto novelu v předvolební atmosféře podporují) a se zájmy celé společnosti,“ upozorňuje Václav Klaus.

Jakékoli výdaje rozpočtu, včetně sociálních dávek, nelze dle názoru prezidenta považovat za neměnnou konstantu a její výši za automaticky nárokovou bez ohledu na to, jaký je stav veřejných financí či jaké je aktuální posouzení společenských priorit. V závěru svého zdůvodnění Václav Klaus vzkazuje poslancům, že bude velmi užitečné, pokud se Poslanecká sněmovna bude normou zabývat ještě jednou a zodpovědněji.

Vrácení mateřské na loňskou úroveň byl původně jeden ze zákonů, kvůli kterému pravicové strany byly ochotny několik měsíců blokovat jednání Poslanecké sněmovny. Občanským demokratům se tak s poslanci TOP 09 obstrukcemi dařilo – navzdory aritmetické menšině – zabránit schválení prakticky všech zákonů navržených sociálními demokraty či komunisty. Argumentovali – tak jako Václav Klaus dnes – snahou nenechat projít jediný zákon, jenž by navýšil schodek státního rozpočtu.

Po rezignaci Mirka Topolánka a nástupu Petra Nečase na pozici volebního lídra občanští demokraté od obstrukcí ustoupili. Zatímco koncem února byl Petr Nečas ještě schopen svým dvouhodinovým projevem, ve kterém nešetřil arogancí vůči znechuceným politickým soupeřům, znemožnit jednání Poslanecké sněmovny, o několik týdnů později se již pokoušel ukázat – i s ohledem na klesající preference ODS – veřejnosti přívětivější tvář své strany. A zákony tak nechal projít.

Avšak změna jeho postoje byla motivována pouhou změnou strategie, nikoli potřebou deklarovat sociální ohleduplnost občanských demokratů. Původním záměrem ODS a TOP 09 totiž bylo nenechat prohlasovat ještě v tomto volebním období takové zákony, které navýší schodek státního rozpočtu.

„K tomu, aby tato strategie byla úspěšná, to znamenalo nenechat projít ani jeden takový zákon do dubna. Nečas teď počítá s tím, že své slovo dodrží Klaus, který slíbil, že nepodepíše ani jeden zákon, který by navýšil schodek,“ řekl Deníku Referendum k zdánlivé změně postoje občanských demokratů v sociálních otázkách Miroslav Kalousek.

Novelu zákona o navýšení mateřské tak Poslanecká sněmovna nakonec schválila v polovině dubna hlasy sociálních demokratů, komunistů, lidovců a bývalými poslankyněmi zelených Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou.

Podle Kalouska se nyní při dodržení všech legislativních lhůt zákon vrácený prezidentem do voleb znovu prohlasovat již nestihne. Jedinou možností, jak může levice dosáhnout svého, je zařazení bodu na jednání mimořádné květnové schůze Poslanecké sněmovny.

„ČSSD považuje podporu rodin s dětmi za jednu z klíčových priorit své politiky, a proto bude zvýšení mateřské, navzdory ODS, TOP 09, ale potenciálně i Věcem veřejným, prosazovat nadále. Buď se to podaří ještě před volbami, nebo tak učiní v případě vítězství ČSSD v květnových volbách vláda s její účastí,“ říká k dnešnímu vetu prezidenta předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Další informace:
hrad.cz Prezident vetoval novelu zákona o nemocenském pojištění


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.