Afghánci v Kábulu oslavili výročí, Kandahár čekají ale boje

Afghánská metropole si ve středu připomněla výročí osmnácti let od svržení Sověty podporovaného režimu, které vedlo ke krvavé občanské válce a povstání Tálibánu. Na jihu země se mezitím připravuje mohutná ofenzíva armád NATO.

(rbs)

29.04.2010 18:57

4562088185_db9192ace1_b

Afghánské vojenské letectvo mělo při ceremonii přehlídku. Připomínané svržení prosovětského režimu uvrhlo zemi do občanské války, kteoru nezastavila ani americká invaze před devíti lety. Foto ISAF

V afghánském Kábulu proběhly ve středu oslavy osmnáctého výročí pádu prosovětského režimu. Lidé zatleskali pamětníkům, politikové pronesli oslavné řeči, proběhla krátká přehlídka. Podle agentur šlo o první akci tohto druhu od incidentu v roce 2008, kdy se Tálibán pokusil při oslavě o atentát na současného prezidenta Hamída Karzáího. Ceremonie se symbolicky odehrála na sportovním stadionu, který byl za vlády Tálibánu využívan jako popraviště.

V den oslav bylo v Afghánistánu spácháno několik dalších útoků, při kterých zemřelo přinejmenším třináct osob. Dvanáct z nich usmrtila bomba umístněná na silnici v provincii Chóst na východě země. Třináctou obětí se stal kmenový vůdce Hadži Abdul Rahmán, který byl zavražděn ve městě Kandahár na jihu země.

Tam mezitím připravuje kontingent NATO strategii dalšího postupu proti islamistickým milicím. Právě v Kandaháru, největším městě jižního Afghánistánu, který je hlavní základnou povstalců, by mělo v nejbližším měsíci dojít k ofenzívě. OSN přesunula již v úterý všechny své zahraniční pracovníky z jihoafghánského města do metropole Kábulu. 

„Vývoj bezpečnostní situace nás donutil se stáhnout,“ řekla Susan Manuelová, mluvčí OSN. „Doufáme, že budeme moci vrátit a pokračovat ve své práci. Je to pouze dočasné opatření.“

Ofenzíva, která by měla začít v květnu, počítá s nasazením celkem třiadvaceti tisíc vojáků NATO a afghánských bezpečnostních složek. Většina amerických médií ji vnímá jako "kritický" nebo "klíčový" bod afghánské politiky Baracka Obamy.

Autoři publikující na nezávislém serveru CommonDreams ovšem upozorňují,  že ona "klíčovost" ofenzívy je pouze mediálním obrazem vytvořeným americkou propagandou. „Pokud vojáci v této operaci neuspějí, vytyčí si další klíčový bod, ke kterému média opět upřou veškerou svoji pozornost,“ píše se přímo v jednom z textů.

Další informace:
AFP Afghanistan commemorates end of one war amid violence
Reuters UN Shuts Mission in Afghanistan's Kandahar
CommonDreams War Propaganda from Afghanistan


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.